birgün

32° AÇIK

GÜNCEL 16.06.2021 15:04

Murat Yetkin: Ankara’da Peker’in üç kaynaktan bilgi akışıyla beslendiği tahmin ediliyor

Ankara’da Sedat Peker’in ‘bilgi kaynaklarına’ ilişkin yapılan değerlendirmeleri yazan gazeteci Murat Yetkin, üç başlıktaki ‘kaynakları’ aktardı.

Murat Yetkin: Ankara’da Peker’in üç kaynaktan bilgi akışıyla beslendiği tahmin ediliyor

Gazeteci Murat Yetkin, bugünkü yazısında ülke gündemini oturan iddialarda bulunan suç örgütü lideri Sedat Peker’in kaynaklarına ilişkin kulislerde konuşulanları aktardı.

“Peker’in olası haber kaynakları ve MİT operasyonu haberi” başlıklı yazısında Yetkin, “Ankara’da yapılan değerlendirmelerde Peker’in zamanında kendi sahip olduğu, bir kısmı kulaktan dolma bilgilerin yanı sıra üç kaynaktan daha bilgi akışıyla beslendiği tahmin ediliyor” dedi.

Yetkin, bu üç kaynağı şöyle aktardı:

“Önem sırasıyla yazmıyorum, ama ilk planda Erdoğan’a ‘düşmanımın düşmanı dostumdur’ mantığıyla yaklaşan muarızları bulunuyor. Bunlar arasında zamanında Peker’i Ergenekon davasından hapse atan ama şimdi başka kimliklerle -zamanında devlet yapısı içindeyken edindikleri bilgileri aktaran Fethullahçılar dahi olabilir. Yine Peker’in başka kimliklerle tanıdığı yabancı istihbarat servisleri de.

İkinci planda, zamanında Sedat Peker ile irtibat içinde olup ondan belki de gizli kapalı işleri için yardım istemiş olan iş dünyasından isimler var. Peker’in telefon konuşmalarının kaydını tutup açıklamaya başladığı anlaşıldıktan sonra bu isimlerin kendilerinin de ifşa edilmemesi karşılığında kendilerinden istenen bilgileri paylaşma sarmalına girdiği değerlendirmesi yapılıyor.

Üçüncü sırada ise Peker ile siyasi, ticari ve şahsi çıkarları için yakınlaşmış olan siyasetçiler, bürokratlar, yargı üyeleri ve gazeteciler bulunuyor.”

‘SOYLU’NUN YAKIN ÇEVRESİ’

Yazısının devamında Peker’in, AKP’li Metin Külünk’ün kendisinden çanta çanta para aldığına ilişkin açıklamasını hatırlatan Yetkin, “Başka siyasetçiler de olduğunu ama kendisine dokunmayana dokunmayacağını söylemişti. Açığa çıkmak istemeyen bu isimlerin, diyelim Peker’den telefon gelse, kayda gireceğini bile bile, ifşa olmamak korkusuyla açmama şansları da çok düşük. Peker’in bu sayede hatta Soylu’nun yakın çevresinden dahi bilgi sızdırabildiği konuşuluyor” dedi.

Yetkin son olarak, “Yakın zamana kadar vıcık vıcık iç içe olan siyaset-ticaret-devlet-mafya-medya ilişkilerindeki bazı aktörlerin şimdi birbirlerini satarak kendilerini en az hasarla kurtarma çabasına girdiği anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol