DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, AKP’nin “Türkiye Yüzyılı” şarkısının Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’nde söylenmesi ve aynı kampanyanın logosuyla başlayan “HealthTürkiye” filminin televizyon ve radyolarda ‘ücretsiz ve zorunlu’ olarak yayınlanması kararıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sorular yöneltti.

Mustafa Yeneroğlu, polislerin AKP'nin seçim şarkısını söylemesini Soylu'ya sordu
Polis Akademisi'nin mezuniyet töreninde, AKP'nin ‘Türkiye Yüzyılı’ adlı propaganda şarkısı söylenmişti.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’nde AKP’nin “Türkiye Yüzyılı” şarkısının söylenmesi ve aynı kampanyanın logosuyla başlayan “HealthTürkiye” filminin televizyon ve radyolarda zorunlu olarak yayınlanmasını TBMM gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na ayrı ayrı soru önergesi veren Yeneroğlu, “Siyasi bir parti tarafından organize edilen program için bestelenen ve bu programda çalınan bir şarkının Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’nde çalınması hukuka aykırıdır” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa YeneroğluDEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu

Yeneroğlu'nun Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’a yönelttiği sorular şöyle:

"RTÜK, ÜCRETSİZ VE ZORUNLU OLARAK YAYINLANMASI YÖNÜNDE KARAR ALDI MI?"

"RTÜK, iddia edildiği şekilde, bir siyasi partinin seçim kampanyasında kullanılan logonun yer aldığı tanıtım filminin televizyon ve radyolarda ücretsiz ve zorunlu olarak yayınlanması yönünde bir karar almış mıdır?

RTÜK tarafından bu yönde alınmış bir karar var ise tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesi ile bağdaşmayan bu karar hangi gerekçe ile alınmıştır?

Karara konu tanıtım filmine benzer mahiyette bir parti propagandasına neden olabilecek başka reklam filmleri de söz konusu mudur? Aynı şekilde bu reklam filmlerinin de ücretsiz ve zorunlu olarak televizyon ve radyolarda yayınlanması için planlama yapılmakta mıdır?”

"EMİR HANGİ MAKAM TARAFINDAN VERİLDİ?"

Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ise şu soruları yöneltti:

“Siyasi bir partinin seçim faaliyeti kapsamında bestelenen bir şarkının Polis Akademisi Bandosu tarafından tertip edilmesi, çalınması ve söylenmesi Polis Akademisi Bandosu’nun kendi takdiri ile mi gerçekleşmiştir? Eğer bir emir doğrultusunda çalınmış ise bu emir hangi makam tarafından verilmiştir? Söz konusu şarkının çalınması emir doğrultusunda gerçekleşmiş ise bu emir yazılı olarak mı yoksa sözlü olarak mı verilmiştir?

Yukarıda bahsedilen kanuna ve anayasaya aykırılık halleri gözetilerek hukuka aykırı emri veren ve hukuka aykırı emri yerine getiren personeller hakkında idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır?”