birgün

4° AÇIK

GÜNCEL 28.10.2017 21:10

'Müstehcen' diye sürülen heykele şimdi de 'fidan sansürü'

'Müstehcen' diye sürülen heykele şimdi de 'fidan sansürü'

1974’te Karaköy’e dikilen ‘Güzel İstanbul’ heykelini, Milli Selamet Partisi ‘müstehcen’ diye Yıldız Parkı’na ‘sürgüne’ göndermişti. ‘Güzel İstanbul’un 43 yıllık çilesi bitmedi. İstanbul Belediyesi, kimse görmesin diye heykelin çevresine fidanlarla çit yaptı.

Belediye, Yıldız Parkı’ndaki ‘Güzel İstanbul’ heykelinin çevresini fidanlarla kapattı.

Yetkililer, 'fidan sansürü'ne gerekçe olarak, "Heykelin yanında çocuk parkı var. aileler müstehcen diye heykeli şikayet edince biz de bu çitle kapattık." dedi.

Posta'nın haberine göre, şaka gibi sansür ortaya çıkınca yurttaşlar sosyal medyada kampanya başlattı. Tepkiler üzerine İstanbul Belediyesi, ‘Güzel İstanbul’ heykelinin etrafındaki fidanları kaldırdı.

KARAKÖY'E DİKİLMİŞTİ

İstanbul Belediyesi 1973 yılında Cumhuriyet’in 50. yıldönümü nedeni ile heykeltraş Gürdal Duyar’dan İstanbul’u anlatan bir heykel yapmasını istedi. Gürdal Duyar’ın İstanbul’u bir kadın olarak tasvir ettiği ‘Güzel İstanbul’ heykeli, Mart 1974’te Karaköy’e dikildi.

CHP-MSP (Milli Selamet Partisi) koalisyonunun kurulduğu dönemde heykel yüzünden siyasi kriz çıktı. Erbakan liderliğindeki MSP’liler müstehcen buldukları heykeli bir gece yarısı balyoz ve çekiç darbeleriyle yerinden söktü. Heykel Yıldız Parkı’na sürüldü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız