Hazine verilerine göre yeni yılın ilk ayında müteahhitlere 2.3 milyar TL aktarıldı. Kamu kurumlarının bina kiraları için 6 milyar 355 milyon TL harcayan Saray yönetimi, örtülü ödenekten ise 188 milyon TL’lik harcamaya imza attı.

Müteahhitlere milyarlar aktı
Fotoğraf: AA

Hüseyin ŞİMŞEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Muhasebat Genel Müdürlüğü, Merkezi Yönetim Bütçe Giderleri’ni açıkladı. Buna göre, müteahhitlere milyarlar aktarılırken örtülü ödenek harcaması da bir ayda 200 milyon TL'ye yaklaştı.

Hazine’nin verilerine göre, iktidarın sadece Ocak ayında faiz için kasadan çıkardığı tutar, 21 milyar 359 milyon TL oldu. Bu tutarın 13,5 milyar TL’si iç borç faiz giderinden oluştu. Dış borç faiz gideri ise 6 milyar TL’ye dayandı. Ocak ayında 1,5 milyar TL’lik de TL cinsinden bonoların faiz gideri oldu. Dövize Endeksli ve Döviz Cinsinden Tahvillerin Faiz Giderleri ise 1,4 milyar TL olarak kayıtlara geçti.

SAVUNMA 1 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

İktidarın bir diğer tartışmalı harcaması, Güvenlik ve Savunmaya Yönelik Mal, Malzeme ve Hizmet Alımları oldu. AKP, geçen ay 1 milyar 70 milyon TL’yi güvenlik harcamalarına aktardı. Bu tutar, mühimmat ve teçhizat alımı ile onarımına harcandı.

KİRALARA 6.6 MİLYAR TL

İsraf harcamalar arasında gösterilen kiralama işlemlerine de milyarlar aktarıldı. Çok sayıda binayı elden çıkararak kamu kurumlarını kiralık binalara hapseden iktidar partisinin bu hamlesinin sonucunda sadece Ocak ayında 6 milyar 355 milyon TL harcandı. 269 milyon 524 bin TL’yi ise kara taşıtı, hava taşıtı, malzeme gibi kiralama işlemleri için harcayan iktidar, bir ayda tüm kiralar için 6 milyar 624 milyon TL’yi Hazine kasasından çıkardı.

MÜTEAHHİTLERİ UNUTMADI

AKP döneminde korunup kollanan ve yaptıkları çoğu işler için “garanti ödemeler”e kavuşan müteahhitler, Ocak ayının kazananları arasında yer aldı. Bir ayda müteahhitler için yapılan harcamaların toplam karşılığı 2.3 milyar TL oldu.

ÖRTÜLÜYE DOYMUYORLAR

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde tarihi rekorlar kıran ve halk arasında örtülü ödenek olarak da adlandırılan Gizli Hizmet Giderleri, yeni yılda da hız kesmedi. Hazine’ye göre sadece Cumhurbaşkanı tarafından harcanabilen ve hesabı sorulamayan kalemden Ocak ayında 188 milyon 584 bin TL harcandı. Kamu kurum ve kuruluşları ile hane halklarına borç verme adı altında Hazine’den aktarılan tutar da 5 milyar 102 milyon TL oldu.