birgün

25° KAPALI

GÜNCEL 19.08.2016 16:19

Müvekkilleriyle görüştürülmeyen avukatlara gözaltı

Müvekkilleriyle görüştürülmeyen avukatlara gözaltı

UĞUR ŞAHİN / ugursahin@birgun.net
@uugurs

Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatların, 4 gündür gözaltında bulunan müvekkilleriyle görüştürülmedikleri için Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nin 7. katında oturma eylemi yapan Avukatlar Oya Aslan, Özgür Yılmaz ve gözaltını engellemek isteyen Avukatlar Günay Dağ, Ezgi Gökten ve stajyer avukat Ahmet Mandacı gözaltına alındı.

Müvekkillerinin alındığı evde her yerin ‘kan içinde’ olduğunu aktaran avukatlardan Ebru Timtik BirGün’e şu bilgileri aktardı: “Anayasa tamamen askıda. Hukuksuz uygulamalar, Adalet Bakanlığı eliyle devam ediyor.

OHAL kapsamındaki hukuksuz uygulamalardan en önemlilerinden biri de, Anayasa’ya ve mevcut yasalara aykırı olarak tutuklu ve hükümlülerin avukat yardımından faydalanmalarını engellemek. Müvekkillerimiz 4 gündür gözaltında durumları hakkında bilgi alınamıyor. Israrlar onlarla görüştürülmüyoruz. 4 gündür soruşturma numarası bile alamadık. Bu konuda suç duyurusu ve başvurular için savcılık önündeyiz içeri alınmıyoruz. Tüm bunlar için haklarımızı alana kadar oturma eylemindeyiz.“

Seni döverim, cezası neyse çekerim!

“Ne kadar yoğun bir işkence, onu bilmiyoruz” diyen avukatlardan Oya Aslan, “5 gün görüş yasağı kararı almışlar. Ama soruşturma numarası yok. Başsavcı vekili, dün ‘böyle zamanlarda olur öyle şeyler’ dedi, bize. 10 günü bulurmuş evrakların Emniyet’e gelmesi. Sivil polis, Özgür Yılmaz’a ‘Seni döverim, cezası neyse çekerim’ dedi ve üstüne yürüdü. “ diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız