birgün

28° PARÇALI AZ BULUTLU

Müvekkilleriyle görüştürülmeyen avukatlara gözaltı

GÜNCEL 19.08.2016 16:19
Müvekkilleriyle görüştürülmeyen avukatlara gözaltı
Abone Ol google-news

UĞUR ŞAHİN / ugursahin@birgun.net
@uugurs

Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatların, 4 gündür gözaltında bulunan müvekkilleriyle görüştürülmedikleri için Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nin 7. katında oturma eylemi yapan Avukatlar Oya Aslan, Özgür Yılmaz ve gözaltını engellemek isteyen Avukatlar Günay Dağ, Ezgi Gökten ve stajyer avukat Ahmet Mandacı gözaltına alındı.

Müvekkillerinin alındığı evde her yerin ‘kan içinde’ olduğunu aktaran avukatlardan Ebru Timtik BirGün’e şu bilgileri aktardı: “Anayasa tamamen askıda. Hukuksuz uygulamalar, Adalet Bakanlığı eliyle devam ediyor.

OHAL kapsamındaki hukuksuz uygulamalardan en önemlilerinden biri de, Anayasa’ya ve mevcut yasalara aykırı olarak tutuklu ve hükümlülerin avukat yardımından faydalanmalarını engellemek. Müvekkillerimiz 4 gündür gözaltında durumları hakkında bilgi alınamıyor. Israrlar onlarla görüştürülmüyoruz. 4 gündür soruşturma numarası bile alamadık. Bu konuda suç duyurusu ve başvurular için savcılık önündeyiz içeri alınmıyoruz. Tüm bunlar için haklarımızı alana kadar oturma eylemindeyiz.“

Seni döverim, cezası neyse çekerim!

“Ne kadar yoğun bir işkence, onu bilmiyoruz” diyen avukatlardan Oya Aslan, “5 gün görüş yasağı kararı almışlar. Ama soruşturma numarası yok. Başsavcı vekili, dün ‘böyle zamanlarda olur öyle şeyler’ dedi, bize. 10 günü bulurmuş evrakların Emniyet’e gelmesi. Sivil polis, Özgür Yılmaz’a ‘Seni döverim, cezası neyse çekerim’ dedi ve üstüne yürüdü. “ diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol