birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 26.02.2020 16:05

Muzaffer İlhan Erdost, son yolculuğuna dizelerindeki gibi uğurlandı

Marksist klasikleri Türkiye’ye kazandıran Sol Yayınlarının kurucusu, yazar ve şair Muzaffer İlhan Erdost, Ankara düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı

Muzaffer İlhan Erdost, son yolculuğuna dizelerindeki gibi uğurlandı

Sol Yayınları’nın kurucusu, yazar ve şair Muzaffer İlhan Erdost, son yolculuğuna uğurlandı. Muzaffer İlhan Erdost için bugün Ankara Karşıyaka Mezarlığında cenaze töreni düzenlendi. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Akut Erdoğdu, SOL Parti adına Oğuzhan Müftüoğlu ve parti temsilcileri, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP Milletvekilleri Ahmet Şık, Mehmet Rüştü Tiryaki, Oya Ersoy, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Prof. Dr. Korkut Boratav, Doç. Dr. Fikret Başkaya, BirGün Gazetesi yazarı Selçuk Candansayar, Şair Mahmut Temizyürek, Tolumsal Bellek Platformu ve Sivas Madımak Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin aileleri ve birçok yurttaş katıldı.

muzaffer-ilhan-erdost-son-yolculuguna-dizelerindeki-gibi-ugurlandi-693330-1.
Oğuzhan Müftüoğlu ve Doç. Dr. Fikret Başkaya

Mezarı başında konuşma yapan Muzaffer İlhan Erdost'un kardeşi İlhan Erdost'un kızı Alaz Erdost, "Hiç böyle olacağını tahmin etmemiştim. Bir anda gideceğini. Doktorlar amcamı kaybettiğimizi söyledi. Suları (Muzaffer Erdost'un kızı), ablam ve ben yalnızız. Bir süre sonra 'Peki şimdi ne yapacağız?' diye sordum. 'Aile büyüğünüz kimse onu arayın' dediler. Bizim aile büyüğümüz içeride yatıyor. Bizim büyüğümüz o. Başımız sıkıştığında yanına koştuğumuz, bir sorunumuz olduğunda cevap bulduğumuz babamız. Bizi sözcük sözcük seven, satır satır düşünen, kıyamayan, kardeşim diye diye giden amcamızı, bugün oğlunun ve eşinin yanına yatırdık. Eğer varsa böyle bir ihtimal kardeşine de kavuştun, çok sevdiğin arkadaşlarına da" dedi.

Alaz Erdost, amcasının babasına yazdığı şiire atfen konuşmasına şöyle devam etti: "Ve biz duruyoruz bugün tabutun önünde. Biz ikimiz iki kardeş, ablam ve ben. Yan yana ve omuz omuza. Bize bıraktığınız onurlu soyadıyla başımız dik. Babamızı yatırdığımız Karşıyaka'da tam da istediğin gibi. Gözlerinden öpüyorum amcacığım."

muzaffer-ilhan-erdost-son-yolculuguna-dizelerindeki-gibi-ugurlandi-693331-1.

DİZELERİNDEKİ GİBİ TAŞINDI

Tabutu karanfillerle süslenen Muzaffer İlhan Erdost’un cenazesi törenin ardından, 2013 yılında kaybettiği oğlu Barışta Erdost’un yanında bulunan eşi Rana Erdost’un mezarına defnedildi. Tabutu başında kardeşi İlhan Erdost ile fotoğrafı bulunan Erdost’tan geriye “Biz ikimiz iki kardeş” şiirindeki şu dizeler kaldı:

"Ve biz/ Gene duracağız bir gün/ (Böyle istiyorum öldüğüm zaman/ Eğer bir cesedim olursa taşınacak)/ Tabutumun önünde/ Biz ikimiz/ İki kardeş/ Yan yana ve omuz omuza/ Fotoğraflarımızın ardında ben/ Sen önde/ Yüzümüzden eksilmemiş olan gülüşümüzle”

muzaffer-ilhan-erdost-son-yolculuguna-dizelerindeki-gibi-ugurlandi-693332-1.

Fotoğraflar: BirGün
Kaynak: Evrensel

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız