birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

Myanmar'da darbe sonrası gözaltına alınan 2296 kişi serbest bırakıldı

Myanmar'da 1 Şubat'ta yapılan askeri darbenin ardından gözaltında tutulan 2 bin 296 kişi serbest bırakıldı.

DÜNYA 30.06.2021 18:03
Myanmar'da darbe sonrası gözaltına alınan 2296 kişi serbest bırakıldı
Abone Ol google-news

Myanmar'da ordunun 1 Şubat'ta yönetime el koymasının ardından gözaltına alınan ve aralarında gazeteci ile aktivistlerin de bulunduğu darbe karşıtlarının tahliye sürecinin başladığı bildirildi. Cunta tarafından yapılan açıklamada, akşam saatlerine kadar ülke çapındaki hapishanelerden toplam 2 bin 296 kişinin serbest bırakıldığı duyuruldu.

Yetkililerin tahliye duyurusunun ardından Yangon'da halk, Insein Hapishanesi'nin önünde toplandı. Myanmar Now'dan Kay Zon Nway'in Insein Hapishanesi'nden serbest bırakılanlar arasında yer aldığı belirtildi.

Myanmar'da ordu 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat'ta yönetime el koymuş, ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisi gözaltına alınmıştı. Cunta yönetimi uluslararası kamuoyunda sert tepkiyle karşılanan demokrasi karşıtı hareketi ardından başlayan kitlesel protestoları şiddetle bastırmış, darbe karşıtı gösterilerde en az 880 sivil hayatını kaybederken, binlerce gösterici gözaltına alınmıştı. (İHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol