Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremi için zamanın çok daraldığını ancak kentte hummalı bir çalışma görülmediğini belirterek, “Belediye ve hükümetin iş birliğiyle İstanbul’u depreme hazırlaması lazım. Ama hep ayrı telden çalınıyor maalesef. Bir bilim adamı olarak bunu görüyorum. İsyan da ediyorum, söylüyorum ama yapacak bir şey yok. Türkiye’de hiçbir kurumun depreme hazır olduğunu görmedim” diye konuştu.

Naci Görür: İstanbul depremi için zaman daraldı, çalışma yok
Fotoğraf: DHA

39. TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında “Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Aygün de katıldı.

Söyleşide konuşma yapan Görür, son zamanlarda yaşanan depremlere değinerek, beklenen İstanbul depremine etkilerini ve hazırlık çalışmalarına yönelik uyarılarda bulundu.

“İSTANBUL DEPREME HAZIRLANMALI”

Görür, Türkiye’de hiçbir kurumun depreme hazır olduğuna inanmadığını belirterek şöyle konuştu:

"'Elektrik enerjisi ve İGDAŞ ile konuştuğunuz zaman 'bizim her şeyimiz tamam, biz hazırız' diyorlar. Ben Türkiye’de hiçbir kurumun depreme hazır olduğunu görmedim. Hani bizim hayat yolları dediğimiz kanalizasyon, içme suyu, ulaşım, iletişim güya 99’dan beri hazır. Ama son küçük bir deprem oldu yine telefonlar bütün iletişim sistemleri işe yaramadı. Ve ben onlardan öyle bilgi alamıyorum, bir şey de söylemiyorlar. Bir hükümetle belediye kol kola vermezse İstanbul’u depreme hazırlayabilir misiniz? Çocuk musunuz ya? Böyle şey olabilir mi? Peki benim halkım buna nasıl müsaade eder, nasıl hoş görür bunu? Yani belediye ve hükümetin birlikte iş birliğiyle İstanbul’u depreme hazırlaması lazım. Ama hep ayrı telden çalınıyor maalesef. Bir bilim adamı olarak bunu görüyorum. İsyan da ediyorum, söylüyorum ama yapacak bir şey yok. Şimdi dolayısıyla onu ben bilemiyorum. Büyük bir ihtimalle daha önce olduğu gibi elektrikler kesilecektir umarım dedikleri gibi uzun sürmesin. Ama aynı şey su için de geçerli. İstanbul’da mesela bugün İSKİ yüzde 90 kapasite ile su tedariki yapıyorsa Allah korusun yarın o yüzde 30’a düşse ne yapacağız? Ne yapacağız ya? Deprem, deprem bu! Yangını bir tarafta, kirliliği bir taraftan inanılmaz şeyle olabilir. Su olmadığı zaman nasıl yaşanır?” açıklamasında bulundu.

AKGÜN: "ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYORUZ ANCAK ZORLUKLARIMIZ VAR"

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün de burada yaptığı konuşmada, şu ana kadar 40 bin yıkılacak binayı yenilediklerini belirtti.

Akgün, “Kentsel dönüşümü yaparken ada bazında kentsel dönüşümü zorluyoruz. Şu ana kadar 40 bin yıkılacak binayı yeniledik. 40 binden fazla konutu bugün deprem olursa altında kalıp ölecekti, 40 bin ailemizi kurtardık. Ve devam ediyoruz. Ancak zorluklarımız var" diye konuştu.

(DHA)