birgün

10° HAFİF YAĞMUR

Naci İnci’yi yumurtayla protesto eden öğrenciye uzaklaştırma cezası

Okul bileşenlerinin iradesi hiçe sayılarak Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Naci İnci’yi yumurta atarak protesto eden Beliz İnce’ye, bir dönem uzaklaştırma cezası verildi.

GÜNCEL 18.01.2022 17:37
Naci İnci’yi yumurtayla protesto eden öğrenciye uzaklaştırma cezası
Abone Ol google-news

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanan, okul bileşenleri ve kamuoyu tarafından ise ‘kayyum rektör’ olarak nitelendirilen Prof. Dr. Naci İnci’yi pantolonuna yumurta atarak protesto eden Boğaziçi öğrencisi Beliz İnce, bir dönem boyunca üniversiteden uzaklaştırıldı.

Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine göre İnce, ağustos ayında rektörlük binası önünde arabasına doğru ilerleyen İnci’ye yumurta atmıştı.

Karar hakkında Diken’e konuşan İnce yumurta atmanın dünyada yaygın barışçıl protesto pratiklerinden biri olduğunu belirterek, “Bu eğitim hakkı ihlalidir” dedi.

İnce aynı zamanda İnci’nin ihbar etmesiyle yargılanan 12 öğrenciden biri. Bu davada Berke Gök ve Perit Özen adlı öğrenciler 94 gün cezaevinde tutuklu kalmıştı.

Karar, yönetmelikteki 7’inci maddeye istinaden, ‘yumurtalı eylem’ fiziksel şiddet kabul edilerek verildi. Haberde görüşlerine yer verilen üniversite öğrencileri, bu karara, “Haklarında fiziksel şiddet ve cinsel taciz beyanları bulunan, darp edilmedik öğrenci bırakmayan Özel Güvenlik Birimi okulda elini kolunu sallarken, Naci’nin ceketine yumurta atan arkadaşımız mı uzaklaştırılıyor” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol