birgün

22° PARÇALI BULUTLU

KADIN 08.06.2020 17:12

Nadira Kadirova'nın şüpheli ölümü Anayasa Mahkemesine taşınıyor

AKP’li Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği iddia edilen Nadira Kadirova'nın şüpheli ölümü, soruşturmanın temel ilkelerine uyulmadığı gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi'ne taşınıyor

Nadira Kadirova'nın şüpheli ölümü Anayasa Mahkemesine taşınıyor


AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde çalışan ve intihar ettiği iddia edilen Nadira Kadirova’nın ölümü, Anayasa Mahkemesine taşınıyor. Avukat Prof. Dr. İlyas Doğan, etkin soruşturmanın temel ilkelerine uyulmadığı gerekçesiyle, AYM'ye bireysel başvuruda bulundu.

Halk TV’den Ali Isıyel’in haberine göre, AYM'ye verilen dilekçede olay yeri tutanağının özensizliği vurgulandı. Olay yerinde hazırlanan tutanakta Kadirova'nın cansız bedeniyle tabanca arasında 150 santimetre (1,5 metre) olduğu belirtilmişti. Daha sonra bilgisayarda hazırlanan krokide ise bu mesafe 57 santimetre olarak ifade edildi.

AYM başvurusunda intihar eden bir kişinin 4,5 kilogram ağırlığındaki bir silahı bu mesafeye fırlatmasının olağan olmadığı belirtildi. Avukat İlyas Doğan'ın görüştüğü farklı silah uzmanları, bu mesafenin en fazla 25 ila 40 santimetre arasında olabileceğini vurguluyor.

Olay yeri tutanağında Kadirova'nın sırtını kalorifere dayadığı iddia ediliyor. Avukat Doğan, olay yerinde çekilen fotoğrafta 1,5 metre olduğu görülen mesafenin daha sonra bilgisayarda çizilen krokide 57 santimetre olarak belirtilmesini çelişki olarak değerlendiriyor.

Olay yeri fotoğrafında sehpa ters çevrilmiş abajur devrilmiş görünüyor. Avukat İlyas Doğan, bu sahnenin olası bir boğuşma ihtimaline işaret ettiğini belirtiyor.

Tutanakta duvardaki kurşun deliğinin yerden yüksekliğinin 80 santimetre olduğu kayda geçilmiş. Ancak Avukat Doğan, olay yeri videosunda, bu yüksekliğin 120 santimetre olduğunun görüldüğünü ifade etti.

TUTANAKTA DİKKAT ÇEKEN AYRINTILAR

Avukat İlyas Doğan, tutanakta dikkat çeken hususları şöyle anlattı:

►Tutanaklarda ateş açısının tespiti yer almıyor.

►Kadirova'nın telefonunda birden fazla mesajın olmasına rağmen olay yeri videosunda bu yer almıyor.

►Kan birikintisinin ters çevrilmiş sehpanın altında olması dikkat çekiyor.

►Pencere pervazının kenarındaki kan izi açıklanmıyor.

►Tabancanın çapı yazılmamış.

►Parmak izi örneği alınmamış.

AYM'ye başvuru için hazırlanan dilekçede bu hususların dikkate alınmaması, etkin soruşturmanın temel ilkelerine uyulmaması olarak değerlendirildi.

Olay esnasında Nadira'nın sırtını odadaki kalorifer peteğine dayadığı iddia edilmişti ancak, Nadira'nın cansız bedeni, kalorifer peteğinden 1,5 metre uzaklıktaki ters çevrilmiş sehpanın altında görülüyor. Avukat Doğan, sırtını dayadığı kaloriferde kan izinin olmamasını çelişkili bir durum olarak değerlendiriyor.

PSA BULGUSUNUN ÜZERİNE GİDİLMEDİ

Adli Tıp raporunda, Nadira'nın kanında literatürde tecavüz amaçlı kullanılan bayıltıcı bir ilaç olarak bilinen ketamin bulunduğu ifade edildi. Raporda, Nadira'nın rahminde prostat spesifik antijen (PSA) denilen erkeklere özgü bir materyal de bulundu. Bunun dikkate alınmadığını belirten Avukat İlyas Doğan, olası bir cinayet failinin tespitinin önüne geçilmiş olabileceğini savundu. Doğan, evde yaşayan tek erkeğin de Şirin Ünal olduğunu belirtti.

TANIKLAR, ÜNAL’IN AVUKATLARI EŞLİĞİNDE İFADE VERDİ

Bir başka nokta ise tanık sıfatıyla ifadesi alınan kişilerin, söz konusu ifadeleri Şirin Ünal'ın avukatının nezaretinde vermesi. Doğan, dava sürecinin başlangıcından bu yana, dosyaya 'intihar' olarak yaklaşılmasını peşin hükümlülük olarak değerlendirdi. AYM'ye verdiği dilekçede, cinayet ihtimalinin üzerinde durulmamasını yaşam hakkının ihlâli olarak değerlendirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız