birgün

20° AÇIK

MEDYA 12.10.2020 16:54

Nagehan Alçı’dan cemaat kadrolaşması sorununa ‘çözüm’: Kota uygulansın

Cemaatlerin devlet içindeki kadrolaşması hakkında konuşan Habertürk yazarı Nagehan Alçı, bugüne kadar ortaya atılmış en tuhaf çözüm önerisine imza attı: Kota!

Nagehan Alçı’dan cemaat kadrolaşması sorununa ‘çözüm’: Kota uygulansın

Nagehan Alçı, cemaat ve tarikatların tartışıldığı televizyon programında devlet içindeki kadrolaşma sorusuna ilişkin tuhaf bir öneriye imza attı. Alçı, devlet içindeki örgütlenmeye kota getirilmesini önerdi.

Habertürk TV'deki Açık ve Net programında, son zamanların sık sık tartışma konusu olan tarikat ve cemaatlerin durumu konuşuldu.

Pogramın yorumcularından Nagehan Alçı, Bakanlıklarda kimi cemaatlerin etkin olduğuna ilişkin ciddi iddialar olduğunu kendisinin de duyduğunu belirtirken buna karşın "kota" uygulaması getirilmesi önerisinde bulundu. Alçı bu önerisine açıklık getirirken "Bir bakanlıkta belli bir tarikatın yoğunlaşıp yoğunlaşmadığını şeffaflık sağladığınızda görebilirsiniz. Yüzde 40-50 aynı tarikata mensup insanlardan oluşan bir yer olursa 'dur' demek gerekir. Devletin bunu tanıması gerekir. İngiltere'deki ABD'deki gibi para toplama özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü getirilmeli." ifadelerini kullandı.

Sözlerine "Batı'nın yaptığı, bizim yapamadığımız nedir? Bireyi güçlendirmektir. Burada bir tarikattan bahsedeceksek Ayn Rand tarikatını güçlendirmemiz gerekir. Bireyin kendine inancını kuvvetlendirmezsek hiçbir şekilde bu problemlerden çıkamayız." diyerek devam eden Alçı'nın ifadeleri stüdyoda gülüşmelere neden oldu.

Alçı'nın söz ettiği, "Bencillik Erdemi" ve "Kapitalizm: Bilinmeyen İdeal" gibi kitapların yazarı Ayn Rand, "rasyonel kişisel çıkar" fikri ve "bireyin en yüksek ahlaki hedefinin bireysel mutluluğa erişmek olduğunu" savunmasıyla biliniyor. ABD'de Ayn Rand'ın adını taşıyan enstitü de liberalizm ve serbest piyasa ekonomisini savunup devletten para desteği alan bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor.

RÜŞVETE KOTA ÖNERİSİ

Alçı, daha önce de siyasilerin aldıkları rüşvete kota getirilmesini istemişti.

17-25 Aralık operasyonları ardından katıldığı bir canlı yayında konuşan Alçı, “Bir kere böyle bir devlet ekonomisi rantı döndüğü sürece malsef biz engelleyemeyiz. Keşke bakanların alabileceği rüşvet minimuma inebilse” demişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız