birgün

27° AÇIK

Nagehan Alçı’dan Karadeniz gezisine yapılan eleştirilere yanıt

Nagehan Alçı, Ekrem İmamoğlu’nun gezisi hakkındaki eleştirilere yanıt verdi. Eleştiri yöneltenleri “Ortadoğulu kabileci kafalı” sözleriyle hedef alan Alçı, organizasyonun masrafları hakkında İmamoğlu ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

GÜNCEL 05.05.2022 11:21
Nagehan Alçı’dan Karadeniz gezisine yapılan eleştirilere yanıt
Abone Ol google-news

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, kendisinin ve AKP’ye yakın diğer isimlerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz turunda yer alması hakkındaki eleştirilere yanıt verdi.

“Bir gazeteci olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın seyahatine davet edildiğimde elbette kabul ederim” diyen Alçı, “Bu davete icabet ettiğim için bana ya da bu daveti yaptığı için Sayın Ekrem İmamoğlu’na hakaret edenler Ortadoğulu kabileci kafa yapısına sahip olduklarını kanıtladılar” ifadelerini sarf etti.

Yazının devamında seyahati eleştiren hukukçu Gönenç Gürkaynak’ı da hedef alan Alçı, şunları söyledi:

“Sabahtan akşama uygar ve Batılı olduğunu söyleyenlerin nasıl Ortadoğulu feodal kabileci kodları içselleştirdiğini gördük bu olayda. Sadece CHP’nin angaje muhabirleri İmamoğlu tarafından davet edilsin istiyorlar. E o zaman eleştirdiğiniz iktidardan ne farkınız kaldı? Hadi kamyon arkalarında yazan maganda erkek laflarını ekrandan söylemeyi marifet sayan spiker gibileri anlıyorum da Gönenç Gürkaynak gibi kıymetli bulduğum bir hukukçunun bile sosyal medya gazıyla nasıl Şarklı popülist haline geldiğini görünce üzüldüm. Sakin kafayla, gaza gelip attığı tweetlere yeniden bakarsa bence Gürkaynak da üzülecek ve kendine kızacak. En azından büyük haksızlığa uğradığını çok iyi bildiği ve medyada açık ara en çok benim yazdığım Osman Kavala’dan utanacaktır bu tweetleri attığı için.”

‘GÖRÜŞLERİM DEĞİŞMEDİ’

“Ekrem İmamoğlu’nun bu gezisinde iktidarı destekleyen gazete Hürriyet’ten Fatma Aksu, yine hükümet taraftarı gazete Milliyet’ten Selay Saykal, 20 senedir hep AK Parti’yi desteklemiş Türkiye gazetesi-TGRT’den de Ziya Osman Açıkel vardı. Akif Beki de çok uzun seneler Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanıydı. Bu gazetecileri de çağırmayıp dışlasa mıydı Ekrem İmamoğlu? Bu gazeteci meslektaşlarımız da bu geziye katılınca Ekrem İmamoğlucu mu oldular? Ben öyle mi oldum? Ekrem Bey ile Habertürk TV’de yaptığımız sert tartışmayı Youtube’da 3.6 milyon kişi seyretti. Oradaki görüşlerim de değişmedi. Ama ben gazeteciyim.”

SEYAHATIN FİNANSE EDİLMESİ

Alçı, İmamoğlu’na, gerçekleştirilen organizasyonun kim tarafından karşılandığını da sordu.

Alçı’ya göre İmamoğlu’nun yanıtı şöyle oldu:

“Bir kere otobüsümüzde ’16 milyon için çalışıyoruz’ yazıyor. Dolayısıyla o İBB’nin otobüsü. Ekrem İmamoğlu nereye giderse gitsin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kimliği ile gider. CHP’li kimliği illa ki vardır arka planda. Ama bizim parti kültürümüz ve ahlakımız ile ‘bir yere CHP kimliği ile gideyim, biz CHP şehriyiz, biz CHP projesi yapıyoruz’ demeyiz. Dememeliyiz zaten. Bu, ülkeyi de bölen bir kavram. Ben buraya İBB Başkanı kimliğimle geldim… Otobüs de zaten İBB başkanına tahsisli otobüs.”

Organizasyon hakkında İmamoğlu’nun yakın çevresiyle de görüştüğünü belirten Alçı, “Yakın çevresine sorduğumda ise bunun Ekrem Bey’in kendi organizasyonu olduğu ama lojistik anlamında belediyenin koordinasyonu ile yapıldığı söylendi. Çok açık bir cevap alamadım ancak anladığıma göre konaklama, uçak gibi kalemler İBB değil, İmamoğlu ya da onun ekibinin organizasyonu tarafından karşılandı, otobüs ve diğer araçlar belediye tarafından organize edildi, kadrolar zaten belediyenin ve CHP’nin gençlik, il ve ilçe teşkilatı kadroları, bir kısım da gönüllü vardı” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol