birgün

26° AÇIK

ÇEVRE 17.06.2021 16:01

NASA: Dünya'nın ısınması tahmin edilen seviyelerin üzerine çıktı

NASA, Dünya'nın 2005'ten beri iki kat daha fazla ısı aldığını açıkladı. Uzmanlar, buzullardaki erimenin ısınmaya etkisine işaret etti.

NASA: Dünya'nın ısınması tahmin edilen seviyelerin üzerine çıktı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yömetiminin ortak hazırladıkları araştırmaya göre, dünya hesap edilen seviyenin üzerinde ısındı. 2005 ylından beri geçen 16 yılda gezegen iki katı miktarda ısınırken, araştırmaya göre bu ısınma okyanuslara, toprağa ve atmosfere de yansıyor.

ISI DENGESİZLİĞİ

Uydu verileri kulanılarak yapılan araştırmada, dünyanın aldığı ve yaydığı ısı miktarları karşılaştırıldı. 2005'teki ölçümden beri bu oranın alınan ısı miktarındaki artış sebebiyle yükseldiği belirtilirken, ısı alım ve yayım arasındaki dengesizliğin küresel ısınmanın ilk adımı olduğu belirtildi.

OKYANUSLAR EMİYOR

Araştırmada dünyadaki enerji artışının miktarının "saniyede 4 Hiroshima" büyüklüğünde olduğu ifade ediliyor. Üstelik ısınmanın yüzde doksanının okyanuslar tarafından emilmesi de küresel ısınmanın yaratacağı sorunları arttıracağı söyleniyor.

ISI YAYILAMIYOR

Bu yükseklikte ısınmanın çeşitli sebeplerine yer verilen araştırmada, gezegendeki kontrolü mümkün olmayan iklimsel değişikliklerin yanında insan ürünü ortaya çıkan sonuçlara da yer veriliyor. Özellikle buzulların eriyişi ve bulut kümelerinin azalması, alınan ısının yayılamamasında en önemli sorunlar arasında gösteriliyor.

Isınmanın devam edip etmeyeceği konusunda temkinli bir sonuç çıkarılan araştırmada, 15 yılın tek başına trend oluşturamayacağı yorumu yapıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol