birgün

8° AÇIK

NATO, İran için Irak’ta genişliyor

NATO Savunma Bakanları konferasının ardından ittifak, Irak’taki misyonun genişletilmesini kararlaştırdı. Dr. Yeşilyurt, “NATO’nun kararını ABD’nin İran politikası bağlamında değerlendirmek gerekir. Sonuçta Irak, Ortadoğu’da ABD-İran mücadelesinin en canlı olarak yaşandığı saha” dedi.

DÜNYA 24.02.2021 08:51
NATO, İran için Irak’ta genişliyor
Abone Ol google-news

Özde Çelikbilek

NATO Savunma Bakanları 17-18 Şubat’ta, Münih Güvenlik Konferansı 19-20 Şubat’ta tamamlandı. Münih Güvenlik Konferansı’nda da ABD ve Avrupa ile ilişkilerini toparlamasına yönelik verilen olumlu sinyaller ve Joe Biden’ın “Amerika geri döndü” cümlesi damgasını vurdu. NATO Savunma Bakanları Konferansı’nda ise ittifakın Irak'taki misyonunun genişletilmesini kararlaştırdı. Gerçekleşen iki askeri konferans, Ortadoğu'da ve dünyada gelecek dönemin habercisi niteliğini taşıyor.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nuri Yeşilyurt, “NATO’nun kararını ABD’nin İran politikası bağlamında değerlendirmek gerekir. Sonuçta Irak, Ortadoğu’da ABD-İran mücadelesinin en canlı olarak yaşandığı saha. Şurası bir gerçek ki, Irak yönetimi IŞİD’le mücadelesinde Haşdi Şaabi’ye olan bağımlılığından kurtulmak istiyor. Zira bu güçler hem ülke maliyesine ciddi bir yük oluşturuyor hem de ülkeyi İran nüfuzuna açık hale getiriyor. Bunun yerini dolduracak bir düzenli ordunun oluşumu için de başta ABD olmak üzere Batılı müttefiklerinin yardımı şart“ dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 18 Şubat'ta "Irak güçlerini terörle mücadelelerinde desteklemek ve IŞİD’in geri dönmesini engellemek amacıyla bugün NATO'nun Irak misyonunun genişletilmesini kararlaştırdık. Misyonumuz 500 personelden 4 bine çıkacak. Eğitim faaliyetlerine daha fazla Irak kurumu ile Bağdat dışındaki bölgeler de dahil olacak" demişti.

ABD, IRAK’TA ROLÜNÜ ARTIRMAK İSTİYOR

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Şii vekil Tahsin Hafaci, dün resmi devlet televizyonuna yaptığı açıklamada isealınan kararı eleştirdi. Hafaci,“Hükümetin NATO güçlerinin artırılması yönünde bir isteği olduğundan haberimiz yok. NATO güçlerinin sayısını artırmak ABD güçlerinin Irak’taki rolünün daha da artırılması içindir”


nato-iran-icin-irak-ta-genisliyor-845031-1.BIDEN İRAN'A YEŞİL IŞIK YAKIYOR

Ancak 2020 Mayıs ayında göreve başlayan Irak Başbakanı Mustafa Kazımi'nin de NATO'nun Irak'taki varlığını güçlendirmek istediği bilinen bir gerçek. Yeşilyurt, " Donald Trump yönetimiyle ABD-İran ilişkileri gerilince, Irak’taki ABD askerleri Irak yönetimi için tekrar bir sorun oluşturmaya başladı. Irak, iki ülke arasında adeta bir çatışma sahasına döndü. Biden yönetimi ABD’den ziyade NATO’nun Irak’taki eğitim-destek misyonunu genişletmesine yeşil ışık yakarak, aslında hem Irak hükümetini içerideki baskılara karşı rahatlatmaya çalışıyor hem de İran’a ılımlı bir mesaj veriyor" dedi ve ekledi:

"Yani bir yandan biz buradayız ve müttefiklerimizle birlikte Irak ordusunu desteklemeye devam edeceğiz diyor, diğer yandan da İran’la gerilimi artırmak istemediğinin sinyalini veriyor"

NATO üyeleri arasında İran ile yüksek gerilim politikasını desteklemeyen, aynı zamanda İran ile nükleer anlaşmaya hâlâ taraf olan ve bu anlaşmanın sürmesini isteyen ülkelerin de olduğunu hatırlatan Yeşilyurt, "Bu anlamıyla bakıldığı zaman, NATO'nun Irak'ta 2018 Ekim ayında başlatılan koronavirüs salgını ve güvenlik endişeleri nedeniyle ertelenen eğitim ve danışma misyonunun genişletilmesi planları, NATO Irak misyonunun ABD'nin eğitim misyonuna göre daha kabul edilebilir" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol