birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

SAĞLIK 14.04.2021 11:09

Ne ambulans bulunuyor ne yoğun bakımda yer!

Ne ambulans bulunuyor ne yoğun bakımda yer!

Gökay BAŞCAN

İstanbul’da durumu ağır olan hastalar 112 Acil’e ulaşamazken Covid-19 birimi olan özel hastaneler hasta kabul etmiyor. Bağcılar’da yaşayan ve evde Covid-19 tedavisi görürken önceki gün durumu ağırlaşan E.K. adlı yurttaş, saatlerce 112 Acil’e ulaşamadı, özel hastanelerde boş yer bulamadı.

Sosyal medyada yardım çağrısında bulunan E.K’nin akrabası Büşra Karadeniz, BirGün’e yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ailece Covid geçiriyorlar, ilaç bittikten sonra E.K. fenalaşıyor. 112’yi arıyorlar, bir türlü düşmüyor. Sonra ulaşıyorlar ama ambulans 2 saat gelmiyor. Mobil uygulama üzerinden Acıbadem’i arıyorlar, doluluktan hizmet verilemediği yanıtını alıyorlar. Biz de bütün bildiğimiz özel hastaneleri aradık, aradığımız her yer dolu. Yoğun bakım, acil, müşahede odaları… Her yer dolu.” Karadeniz’in aktardığına göre, aranan özel hastaneler arasında Memorial Bahçelievler Hastanesi, Dragos Hastanesi, İstinye Bahçelievler Hastanesi, Acıbadem Atakent Hastanesi bulunuyordu. Hiçbirinden olumlu yanıt alamayan yakınları, sonunda E.K.’yi kendi imkânlarıyla İstanbul Tema Hastanesi’ne götürdü. Acil servisten hastaneye giren E.K.’nin yatışı yapıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol