Yıllık artışın yüzde 50,51 olarak açıklandığı mart ayı enflasyon verilerini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyonla mücadelede 'kolaycılığa' kaçmadıklarını söyledi. Nebati, "Enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz" dedi.

Nebati'den enflasyon yorumu: Kolaycılığa kaçmadık
Fotoğraf: Depophotos

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, mart ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Mart ayında yüzde yıllık bazda yüzde 50,51 olarak açıklanan enflasyonun 'attıkları ,sabetli adımların' etkisiyle gerçekleştiğini savunan Nebati, "Biz bir sorunu çözerken farklı sorunlara yol açmadan ilerlemeye özen gösteriyor, 'enflasyon düşsün de işsizlik artarsa artsın, yatırım ve üretim gücümüz zayıflasa da olur' gibi bir kolaycılığa düşmeden, bütüncül ve vatandaşımızın menfaatine odaklı bir süreç yönetiyoruz" dedi.

Yüksek enflasyonun yol açtığı negatif etkilerin farkında olduklarını söyleyen Nebati, 'yüzeysel çözüm önerilerine' kulak asmadıklarını, enflasyonun tedrici ve kalıcı bir şekilde indirileceğini iddia etti.

Nebati, "Ekonomimiz, dinamik yapısını, üretim artışlarını ve büyüme trendini enflasyonla mücadeleye kurban etmemiştir" dedi.

Nebati, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"2022 yılını, üst üste gelen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, maalesef yüksek enflasyon baskısıyla geçirdik. Yüksek enflasyonun yol açtığı negatif etkilerin elbette farkındayız. Bu sebeple enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. Biz bir sorunu çözerken farklı sorunlara yol açmadan ilerlemeye özen gösteriyor, “enflasyon düşsün de işsizlik artarsa artsın, yatırım ve üretim gücümüz zayıflasa da olur” gibi bir kolaycılığa düşmeden, bütüncül ve vatandaşımızın menfaatine odaklı bir süreç yönetiyoruz.

Nitekim, küresel ekonomide birçok olumsuzluğun yaşandığı 2022 yılı Ekim ayında yüzde 85’lere kadar yükselen enflasyon, attığımız isabetli adımların etkisiyle düşüşe geçmiş, Mart 2023 itibarıyla yüzde 50,5 seviyesine kadar gerilemiştir. Ancak asıl önemlisi, Türkiye, enflasyonda bu düşüşü kaydederken, yatırımda, istihdamda ve üretimde kayıplar yaşamamış, tam aksine, bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorları eş zamanlı olarak kırılmıştır. Ekonomimiz, dinamik yapısını, üretim artışlarını ve büyüme trendini enflasyonla mücadeleye kurban etmemiştir.

Bizler, asla kolaycılığa kaçmadan yüzeysel çözüm önerilerine kulak asmıyor, ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini bütüncül bir anlayışla gözeterek ilerliyoruz. Üretim ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz."

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 50,51

Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre enflasyon mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,29 artış gösterdi, yıllık bazda ise yüzde 50,51 olarak açıklandı. ENAG verilerine göre, enflasyondaki artış mart ayında yüzde 5,08, yıllık ise yüzde 112,51 olarak açıklanmıştı.