birgün

8° AÇIK

Nebati: Hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz

Ekonomik kriz tüm yakıcılığıyla şiddetini artırırken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yine bir göz boyama açıklaması yaptı. Nebati, Orta Vadeli Program’da yer alan yıllık ortalama 890 bin kişilik istihdam artışı ve tek haneli işsizlik oranı hedefine emin adımlarla ilerlediklerini iddia etti.

EKONOMİ 12.09.2022 19:16
Nebati: Hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz
Abone Ol google-news

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati yaptığı açıklamada, dünyada pek çok ülke ekonomisinin resesyon (durgunluk) ile karşı karşı kaldığı bir dönemde Türkiye Ekonomi Modeli ile Türkiye’nin, hızla büyüdüğünü ve istihdam oluşturduğunu ileri sürerek, “Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme politikamızla işsizliği azaltmaya kararlılıkla devam ediyoruz” dedi.

İşsizlik oranlarını ele alan Nebati, açıklamasına şöyle devam etti:

“Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı bu yıl temmuz ayında bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşmiştir. Geride kalan 2 yılda işsizlik oranındaki düşüş 4 puanı aşmış durumda. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ve işsiz sayısı 15-24 yaş grubunda bu yıl temmuz ayında bir önceki aya göre 0,8 puan azaldı. Orta Vadeli Program’da yer alan yıllık ortalama 890 bin kişilik istihdam artışı ve tek haneli işsizlik oranı hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol