birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Necmettin Batırel, "Enflasyonun sorumlusu bazı finans profesörleri" dedi, Özgür Demirtaş yanıt verdi

Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel, yazısında yüksek enflasyon sorumlusunun "kamuoyunda bazı finans profesörü olarak bilinen yıkıcılar" olduğunu savundu. Batırel'e yanıt Özgür Demirtaş'tan geldi: "Akıllarını yitirmeye başladılar."

GÜNCEL 17.07.2022 12:08
Necmettin Batırel, "Enflasyonun sorumlusu bazı finans profesörleri" dedi, Özgür Demirtaş yanıt verdi
Abone Ol google-news

Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel, yüksek enflasyonun sorumlusunun, "kamuoyunda bazı finans profesörü olarak bilinen yıkıcılar" olduğunu iddia etti.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş ile katıldığı canlı yayında "10 milyar doları şakkadanak satarım" çıkışıyla gündem olan Batırel, dünkü (16 Temmuz) köşe yazısında, "Bugün, içinde bulunduğumuz yüksek enflasyonun 1 numaralı sorumlusu kamuoyunda bazı finans profesörü olarak bilinen yıkıcılardır. Bunlar sürekli Türk lirasının ve Türk ekonomisinin aleyhinde yıllarca yorum ve görüş yayınlayarak halkı zehirlediler" ifadelerini kullandı.

'UTANMADAN HÜKÛMETE SUÇ BULUYORLAR'

Batırel'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Vatandaş bunları adam zannetti, korktu, elinde ne varsa yoksa dövize çevirdi, kendini garantiye aldığını zannetti. Oysa farkında olmadan enflasyon canavarını besledi, büyüttü şimdi herkesi yiyor. Bu köşede Türk’ün Türk’ten başta dostu yoktur, kendi paranıza güvenin onu yıkmayın diye söylemekten dilimde tüy bitti. Dinletemedim. Bugün bankalarda hâlâ 138 milyar dolar tutuyorlar. Kurlar yükseldi, TL eridi. Peki kim kazandı? Türkiye düşmanları... Utanmadan hükûmete suç buluyorlar. Hâlbuki bu para TL olarak kalsaydı, bugün ne kur baskısı olacak, ne de fiyatlar tavana çıkacaktı. Yatırımlar patlayacak, cari açık ve enflasyonun yerinde yeller esecekti... Gerçek suçlular ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşıyor, hâlâ ahkâm kesiyor. Bu dünyada rahat etmek istiyorsan kardeşim dostunu düşmanını bileceksin. Körle yatarsan şaşı kalkarsın."

'AKILLARINI YİTİRMEYE BAŞLADILAR'

Batırel'in yazısına sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yanıt veren Özgür Demirtaş ise "Bir an şaka sandım. Vallahi demiş. Billahi demiş. Akıllarını yitirmeye başladılar" diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol