birgün

26° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 14.07.2021 08:54

Nedex Kimya grevi kazanımla sonuçlandı

26 gündür grev yapan Nedex Kimya işçileri taleplerinin tamamının karşılanmasıyla iş başı yaptı. Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler “Örgütlülüğün önemini anladık” derken sendika Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir ise “İşçiler sonuçtan memun” ifadelerini kullandı.

Nedex Kimya grevi kazanımla sonuçlandı

Deniz Güngör

Kocaeli Dilovası’nda faaliyet gösteren Nedex Kimya fabrikasında Petrol-İş Sendikası ve patron arasında yapılan toplu sözleşme sürecinin tıkanmasıyla başlayan grev 26’ncı gününde kazanımla sona erdi. İşçilerden işyeri temsilcisi Ferdi Gül Kırmızı “Bazı arkadaşlarımız sendikanın ne olduğunu bile bilmezken şimdi bu farkındalık yaratıldı. Başlattığımız direniş bize sendikalı olmanın ne kadar önemli olduğunu öğretti” diye konuştu.


Dilovası’nda faaliyet gösteren Nedex Kimya fabrikasında Petrol-İş Sendikası’nda örgütlü 86 işçi, toplu sözleşme sürecinin tıkanması üzerine 17 Haziran’da greve çıktı. İşçiler uzlaşmazlığın temel noktasını oluşturan zam miktarının artırılmasını talep etti. Enflasyon üzerinde zam talep eden işçiler grevlerinin 26’ncı gününde talep ettikleri rakamın kabul edilmesiyle grevi sonlandırdı.

DİRENİŞİN ÖNEMİNİ ANLADIK

İşyeri Temsilcisi Ferdi Gül Kırmızı, “Başlattığımız direniş bize sendikalı olmanın ne kadar önemli olduğunu öğretti” dedi.

Direniş boyunca emekçiler olarak kendi aralarındaki dayanışmanın güçlendiğine dikkat çeken Kırmızı, “Bazı arkadaşlarımız sendikanın ne olduğunu bile bilmezken şimdi bu farkındalık yaratıldı. Artık sendikalı olan 86 arkadaşımız da ‘Eğer bir yerde direniş olursa biz dayanışmaya katılacağız’ diyor” diye konuştu.

İŞÇİLER SONUÇTAN MEMNUN KALDI

Nedex Kimya fabrikasındaki 86 işçinin de sözleşme sonucundan memnun olduğunu aktaran Türkiye Petrol, Kimya, Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir, “Başta patronlarla anlaşma sağlamamıştık ancak taleplerimizi ilettikten sonra görüşmelerimiz tamamen yalın bir şekilde devam etti. Taleplerimizin hepsi firma tarafından karşılandı. Sendikamız ile örgütlü olan 86 işçimiz de sonuçtan memnun. Hepsi iş başı yaptı” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol