birgün

13° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 18.11.2020 09:20

Nejat Uygur’un ardından 7 yıl geçti

Nejat Uygur’un ardından 7 yıl geçti

Kültür Sanat Servisi

Usta Tiyatrocu Nejat Uygur, 7’nci ölüm yıldönümünde anılıyor.

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç oğlundan ortancası olarak dünyaya geldi Uygur. Eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamlayan sanatçı, ilkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okudu ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başladı.

Halk Tiyatrosu’nun önemli temsilcilerinden olan Uygur, Anadolu turnelerini çok önemsedi ve orada uzun mesailer geçirdi. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını alan Uygur, 10 Eylül 2007’de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmi felç geçirdi.

Usta sanatçı, uzun süre hastanede tedavi görmesine rağmen 18 Kasım 2013’te solunum yetmezliği sebebiyle 86 yaşında hayata veda etti.

Geride bıraktığı en büyük miras ise Türk tiyatrosunun oldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız