birgün

16° AÇIK

TEKNOLOJİ 23.07.2020 11:13

Neowise kuyruklu yıldızı çıplak gözle görülebilecek

Neowise bu hafta Dünya’ya o kadar yaklaşıyor ki, bu kuyruklu yıldızı çıplak gözle bile görmek mümkün olacak. Neowise’ın Dünya'ya en çok yaklaşacağı gün ise bugün.

Neowise kuyruklu yıldızı çıplak gözle görülebilecek

Temmuz ayı boyunca dünyanın farklı noktalarından görülebilen Neowise, bu yüzyılda Güneş'in yakınından geçerken çıplak gözle görebileceğimiz nadir gök cisimlerinden biri olacak. Neowise, Dünya'ya en çok 23 Temmuz Perşembe, yani bugün yaklaşacak.

DW Türkçe'de yer alan habere göre bilimsel adı C/2020 F3 olan Neowise kuyruklu yıldızı, Güneş etrafında eliptik yörüngesindeki bir turunu yaklaşık 4 bin 420 yılda tamamlıyor.

neowise-kuyruklu-yildizi-ciplak-gozle-gorulebilecek-760093-1.

Ancak Dünya'ya bu kadar yaklaşması her 5 bin ila 7 bin yılda bir meydana geliyor. Neowise, son olarak Dünya'dan çıplak gözle Neolitik çağda görüldü.

Meraklıları kuyruklu yıldızı geçtiğimiz günlerde bir parça görebilmiş olsa da Neowise, önümüzdeki yaklaşık 5 bin yıl içinde yalnız bugün kendini en net şekilde gösterecek.

Bu yılın Mart ayında Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından kendisi ile aynı ismli teleskop aracılığıyla görülen Neowise kuyruklu yıldızı, gezegenimize en yakın olduğu durumda bile yeryüzüne 103 milyon kilometre mesafede olacak.

Neowiese, bu bakımdan Dünya için herhangi bir tehlike oluşturmuyor. Neowise, kuzeye doğru Büyükayı takım yıldızının alt kısmında görülecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol