Nihat Hatipoğlu: Zengine düşman olmayın

Ramazan ayında yaptığı programlardan yüksek ücretler alan, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü, aynı zamanda da Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, Sabah gazetesindeki köşesinde “Fakiri hor görme, zengine düşman olma” başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı.

Yazısında “Dinimiz ‘Veren el alan elden üstündür’ diyerek helal yolla elde edilen sermayeyi teşvik eder. İslam’da zenginlik düşmanlığına müsaade edilmediği gibi fakirin hor görülmesine de imkân tanınmaz” ifadelerini kullanan Hatipoğlu, şöyle devam etti:

“İslam dini sermayeye karşı durmak yerine sermayeyi edinme yoluna bakar. Haram yolla elde edilen sermayeyi haram sayar. Rüşvet, faiz, haram kılınmış malın satışından elde edilen para, başkasının hakkını gasptan elde edilen sermaye, hile ile elde edilmiş para, hırsızlık, çapulculuk, baskı ve benzeri yollarla elde edilen sermaye haram kazanç sayılır.”

Hatipoğlu’nun, 2019 yılında ATV’de yaptığı Ramazan programı için 600 bin lira maaş aldığı ortaya çıkmıştı.

Rektörü olduğu Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde 4 fakültenin dekanlığını yaptığı ortaya çıkan Nihat Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, "Bu vekaletler bize ekstra yük ve sorumluluk getirmiştir. Bir kuruş ücret veya maaş ödenmemiştir! Anlamadığınız bu işin neresinde. Tabii Ramazan geliyor. İllaki algı lazım" iddiasında bulunmuştu.