İzmir Büyükşehir Belediyesi, pandemi kısıtlamaları nedeniyle uzun süre sosyal yaşamdan uzak kalan 65 yaş ve üstü yurttaşlara yönelik körfez turlarına başladı.

Nostalji vapuru 65 yaş üzeri yolcular için seferde

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi Bergama Vapuru ile nostalji seferlerine pandemi kısıtlamasından en çok etkilenen 65 yaş ve üzeri İzmirliler ile başladı. Tur süresince yolculara İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki Grand Plaza tarafından ücretsiz çay ve su ikram edildi.

Üçkuyular İskelesi'nden saat 10.00'da hareket eden Bergama Vapuru’nun özel seferi yine Üçkuyular'da son buldu. Vapur seferinde yolculara müzik dinletisi ve dans gösterisi sunuldu.

nostalji-vapuru-65-yas-uzeri-yolcular-icin-seferde-914192-1.

BİR SONRAKİ SEFER 31 AĞUSTOS'TA

65 yaş ve üzeri yurttaşlar, rezervasyon yaptırarak turlara katılabiliyor. İZDENİZ A.Ş. yolcuların talepleri doğrultusunda eylül ayı boyunca da sefer günlerinin artırılabileceğini bildirdi.

175 kişi kapasiteyle sınırlandırılan yolculuğun biletleri ise sembolik olarak belirlenen kişi başı 1 TL ücretle satışa sunuluyor. Rezervasyon yaptırmak isteyenler iletişim@izdeniz.com.tr adresinden veya 0552 035 88 22- 0232 320 00 35 numaralarından bilgi alabiliyor.

Pandemi süresinde aylar boyunca evlerine kapanmak zorunda kalan İzmirlilerden Meryem Can, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e bize böyle bir hizmet sunduğu için çok teşekkür ediyoruz. İki yıldan beri dışarı çıkmıyorduk. Bu ilk vapur seferim oldu. Körfez gezisi bizlere çok iyi geldi” dedi.

nostalji-vapuru-65-yas-uzeri-yolcular-icin-seferde-914191-1.

Çok mutlu olduğunu dile getiren Nuray Ak ise şöyle dedi: “Hastalıklardan dolayı dışarıya çıkamıyorduk. Bu gezi bize büyük bir moral kaynağı oldu. Körfez gezilerinin devamı gelirse biz de haftada bir gün buraya geliriz. Ben bastonumla bile geldim buraya. Bizler deşarj olmuş oluruz.”

Yolculardan Nilgün Ünlü de şöyle konuştu: “Canım belediyem böyle bir tur düzenlemiş bizler için ne de güzel yapmış. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni zaten seviyordum şimdi daha da hayran oldum. İzmir Büyükşehir Belediyesi çok iyi çalışıyor. Böyle sefer düzenlendiğini duyunca geldim. Körfez gezisi bize çok iyi geldi.”

BERGAMA VAPURU KÖRFEZ'İN SİMGESİ

Bergama Vapuru; 1951'de, Almanya Bremen'de motorlu yolcu gemisi olarak yapıldı. Uzunluğu: 44,4 metre, genişliği 8,08 metre, su kesimi: 1,9 metre. Her biri 385 beygir gücünde 2 adet dizel motoru var. Çift pervaneli ve 11 mil hız yapıyor. Bergama Vapuru, hurdaya çıkmayı beklerken merhum Ahmet Piriştina’nın talimatıyla restore edildi. Bergama Vapuru İzmir Körfezi’nde Deniz İşletmeleri’ne bağlı olarak uzun süre hizmet vermelerinin ardından devreden çıkarıldı.