Notre Dame Katedrali’nde yangın

15.04.2019 20:34 DÜNYA
Fransa’nın başkenti Paris’te Notre Dame Katedrali’nde yangın çıktı.  Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali’nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde yangının çıktığı bildirildi.  Açıklamada, yangın nedeniyle katedralden uzak durulması çağrısında bulunuldu. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürmek için çalışma başlattı. KULE YIKILDI Yangın nedeniyle kadetralin kulesinin […]

Fransa’nın başkenti Paris’te Notre Dame Katedrali’nde yangın çıktı. 

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali’nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde yangının çıktığı bildirildi. 

Açıklamada, yangın nedeniyle katedralden uzak durulması çağrısında bulunuldu.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürmek için çalışma başlattı.

KULE YIKILDI

Yangın nedeniyle kadetralin kulesinin yıkıldığı belirtildi. 

PARİS BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Paris Notre Dame Katedrali’nde korkunç bir yangın söz konusu. Paris itfaiyesi halen yangını söndürme çalışmalarına devam ediyor. Paris Piskoposluğu ile iletişim halindeyiz. Herkesi güvenlik mesafesini korumaya davet ediyorum” dedi. 

MACRON BASIN TOPLANTISINI ERTELEDİ

RT’nin haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 19 Kasım’da ekonomik gerekçeler ile başlayan ve bu hafta sonu 22’ncisi düzenlenen Sarı Yelekler eylemlerinde, eylemcilerin beklentilerine yönelik ‘ilk somut önlemleri’ yapacağı basın toplantısını yangın nedeniyle erteledi.

“HER YER YANIYOR, HİÇBİR ŞEY KALMAYACAK”

Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot ise “Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak.” açıklamasını yaptı.

KATEDRALİN ÇEVRESİ TAHLİYE EDİLİYOR

Paris Belediyesi, devam eden yangın nedeniyle tahliye işlemlerini yürütmek için kriz masası oluşturdu. Paris polisinin aldığı karar çerçevesinde katedralin etrafındaki evler, oteller ve iş yerlerinin tahliye edilmesine başlandı.

Olay yerinde doktorlar bulunduruluyor. Tahliye edilen mahalle sakinleri ile otellerde kalan turistler için barınaklar oluşturuldu, bu alanlara yatak ve gıda maddeleri gönderildi, tahliye edilenlerin geceyi barınaklarda geçirebileceği belirtildi.

“PASKALYA İÇİN HAZIRLANIYORDU”

Paris Valiliği, itfaiye ve ambulansların bölgeye rahat giriş çıkış yapabilmesi için Parislileri bölgeye yaklaşmamaları konusunda uyardı.

Her sene 13 milyon turistin ziyaret ettiği katedralin bu hafta sonu kutlanacak paskalya için hazırlandığı belirtildi.

NOTRE DAME KATEDRALİ

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali, Ortaçağ’da inşa edildi. Katedralin inşaatı 12. yüzyılda başladı ve 200 yıldan fazla sürdü. Katedral 5 bin 500 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

Napoleon Bonaparte’ın taç giyme töreninin de yapıldığı katedral, Victor Hugo’nun klasik romanı Notre Dame’ın Kamburu’na da konu olmuştu. Her yıl yaklaşık 13 milyon kişi tarafından ziyaret edilen katedral, aynı zamanda Avrupa’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapısı konumunda bulunuyor. Notre Dame Katedrali, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanıyor ve Paris Başpiskoposluğuna ev sahipliği yapıyor.