birgün

27° AZ BULUTLU

AVRUPA 06.09.2020 18:22

NSU’nun katlettiği Enver Şimşek, ölümünün 20’nci yılında anıldı

NSU’nun ilk hedefi Enver Şimşek, öldürüldüğü yer olan Legnitzer caddesinde yapılan bir mitingle anıldı.

NSU’nun katlettiği Enver Şimşek, ölümünün 20’nci yılında anıldı

Cemal Bozoğlu / Münih

Nürnberg şehrinin giriş yollarından birisinde seyyar çiçek satıcılığı yapan Enver Şimşek öldürülüşünün 20’nci yılında yürüyüş ve mitingle anıldı.

Gemeinschaftshaus Nürnberg Langwasser’de toplanan kitle, olay yeri olan Legnitzer Strasse‘ye kadar yürüdü. Yürüyüş başlama ve bitiş noktalarında yapılan konuşmalarda iki çocuk babası olan Enver Şimşek ve yaşamı hakkında bilgi verildi. Özellikle ailenin davada müdahil avukatlığını yapan ve NSU 2.0 tehdit mektupları ile gündeme gelen Seda Başar-Yıldız ile Enver Şimşek’in oğlu Abdulkerim Şimşek’in konuşmalarında dava sonuçlanmasına rağmen NSU defterinin kapanmadığı vurgulandı.

“ALMAN DEVLETİNE GÜVENİMİ KAYBETTİM”

20 sene sonra daha hale hüznünü gizleyemeyen Abdulkerim Şimşek yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Babam öldürüldüğünde 13 yaşındaydım. Babam yabancı olduğu için öldürüldü. Burada çiçek satıyordu ve kimseye bir şey yapmamıştı. Nürnberg’de bu tali yolda katillerin rastlantı icabı babamı hedef seçmiş olmaları inandırıcı değil. NSU rastlantı icabı deşifre olduktan sonra bize başbakan bu olayda parmağı olan herkesin kesinlikle ortaya çıkarılacağı sözünü verdi. Bugün NSU Davası sonuçlandıktan sonra bu sözün tutulmadığını düşünüyorum. Nerede yardım ve yataklık eden destekçiler. Kurbanlar kaç yaşındaydı, nasıl insanlardı, çevreleriyle ilişkileri nasıldı? 3025 sayfa olan mahkeme kararında kurbanlara yer verilmemiş. On bir sene sorgulama işkencesi çeken, çevrelerinden dışlanan biz kurban yakınları kararda yok sayıldık. 438 gün süren mahkeme süreci ve kararı, on bir sene soruşturma işkencesi çeken, biz kurban yakınları ikinci sefer rencide edildi. Karar açıklandığında mahkeme salonundaki Naziler kararı alkışladılar. Yardım ve yataklık edenler ortaya çıkarılmadı. Beate Zchape’nin dışında bütün sanıklar serbest dolaşıyor ve destekçilerine hiç ulaşılamadı. Birkaç kişiye kesilen cezalar ile olayın üstü kapatılmak isteniyor. Ben hâlâ bu devletin sağ gözünün görme özürlü olduğunu düşünüyorum. Verilen cezalar kimseyi yıldırıp korkutmaz. Devlete olan güvenimi kaybettim.”

Enver Şimşek’in öldürüldüğü ağacın dibine çelenk ve on beyaz gül ve on kırmızı karanfil bırakıldı.

RESMİ ANMA 9 EYLÜL’DE

Cinayetin işlendiği gün olan 9 Eylül günü ise resmi anma etkinliği yapılacak. Saat 17:00’de Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König ve TC. Nürnberg başkonsolosu Serdar Deniz eşliğinde Legnitzer Strasse de anma etkinliği düzenlenecek. Saat 16:45’de Dokuzentrum önünden otobüsler ile anma yerine gidilebilecek. Saat 18:30’da ise Dokuzentrumda „İzler-NSU kurbanları“ isimli belgesel film gösterilecek. Film gösterisinden sonra Ina Krauss (BR Televizyonu), Aysun Bademsoy (Filmin yapımcısı) Abdülkerim Şimşek (Enver Şimşek’in oğlu) NSU-Kompleksi ve yükselen aşırı sağ tehlikesini değerlendirecekler.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız