birgün

9° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 30.08.2021 09:40

Nüfusun yüzde 9,6'sının aşılandığı Güney Afrika'da yeni bir varyant daha: C.1.2

Nüfusun yüzde 9,6'sının aşılandığı Güney Afrika'da yeni bir varyant daha: C.1.2

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Güney Afrika ve bir dizi ülkede, daha bulaşıcı olduğu ve aşının sağladığı antikordan kaçabileceği konusunda kaygı uyandıran yeni bir SARS-CoV-2 varyantı tespit edildi.

İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen C.1.2 varyantının şimdiye kadar İngiltere, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mauritius, Yeni Zelanda, Portekiz ve İsviçre'de görüldüğü belirtiliyor.

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, C.1.2 genomunun Güney Afrika'daki varlığı aylık olarak istikrarlı bir şekilde artıyor. Mayıs ayında yüzde 0.2 olarak bulunan C.1.2 varyantı, Haziran ayında yüzde 1,6'ya, Temmuz'da ise yüzde 2'ye yükseldi. Bu artış oranları Beta ve Delta varyantlarında da gözlenmişti.

MUTASYON HIZI İKİ KAT FAZLA

Medrxiv'de yayımlanan henüz hakem değerlendirmesinden geçmemiş araştırmaya göre, en son Ocak ayında görünen C.1 soyundan evrilen C.1.2 varyantı; yılda yaklaşık 41,8 mutasyonla, diğer varyantlardaki küresel mutasyon hızının neredeyse 2 katı fazla mutasyon biriktiriyor.

Amerika Bilim İnsanları Federasyonundan Epidemiyolog Eric Feigl-Ding araştırmaya ilişkin twitter hesabında yaptığı değerlendirmede, C12 varyantının "şimdiye kadar bulunan en çok mutasyona uğrayan varyant" olduğunu belirtti. Feigl-Ding, C12'nin orjinal Wuhan virüsünden genetik olarak en çok uzaklaşan varyant olduğunu, bunun mevcut aşılar için "potansiyel bir tehlikeye işaret ettiğini" sözlerine ekledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol