birgün

6° AÇIK

DÜNYA 16.01.2020 22:51

'Nükleer anlaşma' tartışması sürüyor

'Nükleer anlaşma' tartışması sürüyor

Dış Haberler Servisi

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD ile İran arasındaki mevcut krizden çıkışın ancak Tahran’ın kapsamlı müzakereleri kabul etmesi ve Washington’un yaptırımları tedricen azaltmasıyla mümkün olacağını söyledi.

Le Drian, "Fransa’nın ve Avrupalı ortaklarının ABD yaptırımlarının azaltılması karşılığında İran’ın 2025 sonrası nükleer faaliyetlerini, balistik füze programını ve bölgesel faaliyetlerini kapsayan yeni bir müzakere açmak için çabaladığını" söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de konuya ilişkin açıklama yaptı. Zarif, diplomasiye inanmakla birlikte nükleer anlaşmanın yeniden müzakere edilmesinden yana olmadıklarını duyurdu. Zarif, Obama anlaşmasını’, şimdi yerini ‘Trump anlaşması’ alsın diye imzalamadık” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız