birgün

29° AZ BULUTLU

Nükleer karşıtları: Akkuyu ülkemiz için beka sorunu

Rusya ile Ukrayna arasına gerilim sıcak çatışmaya döndü. Nükleer Karşıtı Platform, Akkuyu NGS’ye dikkat çekti.

GÜNCEL 25.02.2022 11:25
Nükleer karşıtları: Akkuyu ülkemiz için beka sorunu
Abone Ol google-news

ABİDİN YAĞMUR

Rusya ile Ukrayna arasında aylardır süren gerilim, Rus ordu birliklerinin Ukrayna’nın bazı bölgelerine girmesi ve bazı kentlerini bombalaması ile sıcak çatışmaya dönüştü. İki ülke arasındaki savaş, başta her iki ülkeyle de ilişkileri bulunan ve deniz komşusu olan Türkiye olmak üzere dünya ülkelerinin gündemi oldu. Türkiye, krizi ve savaş durumunu temkinli şekilde izlerken Mersin Nükleer Karşıtı Platformdan çok kritik bir uyarı geldi.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Santralinin tüm kontrolünün Rusya’da olduğuna, bir NATO ülkesi olan Türkiye’nin olası bir savaş durumunda santral nedeniyle zor durumda kalacağına dikkat çeken Nükleer Karşıtı Platform açıklamasında “Akkuyu her zaman dikkat çektiğimiz gibi sadece bir enerji santrali olmaktan öte Türkiye Cumhuriyeti için bir milli güvenlik günümüzün moda söylemiyle belirtmek gerekirse tam anlamıyla bir beka sorunudur” denildi.

“NÜKLEER FELAKETLER YAŞANABİLİR”

Mersin Nükleer Karşıtı Platformun Ukrayna-Rusya savaşıyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İçinde yaşadığımız coğrafyamız ne yazık ki artık savaşın gölgesinden çıkmış ve savaşın tam ortasında kalmış durumdadır. Savaş tek başına bile bir halk sağlığı sorunu iken bir de bu duruma eklenen nükleer tehdit coğrafyamızı artık yok olmanın eşiğine getirdiği açıkça görülmektedir. Nükleer silah kullanmaktan çekinmeyeceğini açıkça belirten Rusya, burada hemen yanı başımızda Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatına devam etmektedir.

Çernobil’in izlerinin silinmediği ve telafisi mümkün olmayan sonuçlarına on binlerce yıl maruz kalmaya devam edecek olan savaşın diğer tarafı olan Ukrayna ise çalıştırmaya devam ettiği diğer nükleer reaktörlerle yeni Çernobillere açık durumdadır. Nükleer silahların hiç kullanılmayacağını varsaysak bile sahip olduğu nükleer reaktörler ve Çernobil halk sağlığını ve coğrafyamızı tehdit etmeye devam etmektedir.”

“AKKUYU RUSYA’YA BAĞIMLIMLIK VE TESLİMİYET DEMEKTİR”

“Yaşanan tüm bu olumsuzlukların ışığında kendi topraklarımız üzerinde Rusya devletine ait Rosatom tarafından Akkuyu’da inşaatı devam eden nükleer güç santrali yap-sahip ol-işlet modeliyle nükleerde Rusya’ya bağımlılık ve de teslimiyet demek. Getireceği tüm riskler bir tarafa bırakıldığında bile tek başına nükleer güç santrali ile Rusya’ya teslim olunan bu model ülkemiz için yeterince açık bir tehdittir. Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş, Nato ülkeleri ve Rusya’yı karşı karşıya getirmiştir. Akkuyu her zaman dikkat çektiğimiz gibi sadece bir enerji santrali olmaktan öte Türkiye Cumhuriyeti için bir milli güvenlik günümüzün moda söylemiyle belirtmek gerekirse tam anlamıyla bir “BEKA” sorunudur. Bir NATO üyesi olan Türkiye, savaşa girmek üzere olduğu bir ülkeye kendi toprakları içinde nükleer yakıt bulunduran bir enerji santrali inşa ettirmektedir. Bu gerçeği bir beka sorunu olarak görmek için daha nelerin yaşanması gerekmektedir?”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol