birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Nükleer santral endişesi: Akkuyu savaş alanı olabilir!

Mersin NKP üyeleri Fukuşima felaketinin yıldönümünde basın açıklaması yaptı, Akkuyu NGS’ye dikkat çekti.

ÇEVRE 11.03.2022 15:49
Nükleer santral endişesi: Akkuyu savaş alanı olabilir!
Abone Ol google-news

ABİDİN YAĞMUR

Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri Fukuşima nükleer felaketinin 11. Yıldönümünde hem Fukuşima’ya hem Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santralı’na dikkat çekti.

Atatürk Parkında bir araya gelen Mersin NKP üyeleri, “Yıllardır anlatmaya çalıştığımız nükleer santrallardan vazgeçin” yazılı pankart açtı.

NKP sözcüsü Uğur Tulay, Fukuşima’da her türlü tedbir alınmasına rağmen nükleer santralın 11 yıldır çevreyi ve tüm canlıları zehirlemeye devam ettiğini, insanları yaşadıkları yerleri terk etmeye mecbur bıraktığını söyledi.

Tulay, “11 Mart 2011’de çok güvenli Fukuşima Nükleer Santralı’nda yaşanan sızıntının bunlara yol açtığı düşünülürse daha büyük bir kaza olması durumunda neler yaşanabileceğini burada söylemek bile istemiyoruz” dedi.

“VATAN TOPRAĞI RUSYA’YA PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ DURUMDADIR”

Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santralı için bugünkü şartlarda sadece kaza senaryosundan bahsetmenin yetmeyeceğini söyleyen Tulay, “Elindeki nükleer silahları kullanmaktan çekinmeyeceğini açıkça ifade eden Rusya’ya bizim topraklarımızda 1022 hektar vatan toprağı peşkeş çekilmiş durumdadır. NATO’nun Rusya’ya karşı Ukrayna yanında tavır alarak savaşa girmesi durumunda bir NATO ülkesi olan Türkiye, savaş ilan etmiş olacağı Rusya’ya kendi topraklarında içerisinde nükleer yakıt bulunduran nükleer güç santrali inşa ettirmektedir. Bu tek kelimeyle günümüzün moda söylemiyle bir ‘Beka’ sorunudur” ifadelerini kulandı.

‘Nükleer sevdasından vazgeçin’ diyen Tulay, “Bu beka sorununu ortadan kaldırın. Yeni Fukuşimalar, Çernobiller yaşanmasın. Cehenneme çevirdiğiniz, katlettiğiniz Akkuyu’yu bizler yeniden cennet yapmak için hazırız. Akkuyu’yu gerçek sahiplerine ağaçlara, kuşlara ve halka teslim edin” dedi.

“AKKUYU SAVAŞ ALANI OLABİLİR”

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen de, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı anlaşmaya göre Akkuyu’nun Rus limanı ve askeri üssü olduğunu söyledi. Yaşanan savaşın Avrupa ya da NATO’ya sıçraması halinde Akkuyu’nun bir savaş alanı olacağını söyleyen Antmen, “Akkuyu’ya yakın mesafede NATO askeri limanı var, böyle ciddi bir milli güvenlik sorunu varken siyasetçiler buna duyarsız kalıyor. Nükleer santralda bir kaza olmasa dahi çevre de yaşayan insanlara zarar verecek, doğayı, hayvanı ve çevreyi yok edecek” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol