birgün

11° AÇIK

DÜNYA 08.01.2021 10:56

Nükleer tartışmalarında tansiyon düşmüyor

Nükleer tartışmalarında tansiyon düşmüyor

Dış Haberler

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, “İran, gerek duyması halinde 2 gün içinde yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum üretebilir” dedi.

Kemalvendi, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’ye yönelik suikastın 40’ıncı gününde başkent Tahran’daki anma töreninde devlet televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Nükleer anlaşmaya taraf ülkeleri uyaran Kemalvendi, zenginleştirilmiş uranyum tedarikinin sağlanmaması halinde Tahran’ın 2 gün içinde uranyumu yüzde 20 zenginleştirebileceğini ileri sürdü. Kemalvendi “Bu ihtiyacı değerlendiriyoruz. Uranyumu yüzde 90’a kadar çeşitli oranlarda kolaylıkla zenginleştirebilecek kadar ilerleme kaydettik. Nükleer anlaşmanın tarafları ayak diretirse İran, ihtiyaç duyduğu yakıtı kendisi temin etme hakkına sahip” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, İsrail’i ziyaret eden ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu. Netanyahu, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Fas ve Sudan’ın İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına verdiği katkıdan dolayı ABD Başkanı Donald Trump’a teşekkür etti. Diğer Arap ve İslam ülkelerin de Tel Aviv ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varacağına emin olduğunun altını çizdi.

NETANYAHU’DAN BASKI ÇAĞRISI

Netanyahu, Mnuchin’in ABD Hazine Bakanlığı görevi boyunca İran’a yaptırımların uygulanmasında önemli rol oynadığını kaydetti. Tahran üzerindeki baskının devam etmesi gerektiğini söyleyen Netanyahu, “Nükleer anlaşmaya geri dönersek, Orta Doğu’daki diğer birçok ülke nükleer silahlanma için acele edecekler” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol