İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin incelenmesi için bağımsız adli bilişim uzmanına gönderdiği ve birçok davaya delil olarak giren dijitalin içeriğinde suçlama konusu yapılan 'örgütsel yazışmaların' yer almadığı ortaya çıktı. Bu dijital nedeniyle şimdiye kadar en az 120 kişi gözaltına alındı, 40 kişi tutuklu yargılandı.

Nuriye Gülmen dahil 120 kişinin gözaltına alınmasına delil olan dijital materyal 'boş' çıktı

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelenmesi talebiyle bağımsız adli bilişime gönderilen dijital içeriğin boş olduğu ortaya çıktı.

Gazete Duvar’da Can Bursalı’nın haberine göre, dijital, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bir DHKP-C davasına delil olarak girdi. Mahkeme, dijitalin incelenmesi talebini kabul etti ve önce Adli Tıp Kurumu'na (ATK) gönderdi. Adli Tıp Kurumu'nun raporunda herhangi bir örgütsel yazışmanın tespit edilemediği belirtildi.

BİLİRKİŞİYE GÖNDERİLDİ, ‘BOŞ’ ÇIKTI

ATK'den gelen raporun ardından mahkeme dijitallerin bağımsız bir adli bilişim uzmanına inceletilmesine karar verdi. Adli bilişim uzmanından mahkemeye gönderilen bilirkişi raporunda, iddianamelerde suçlama konusu yapılan örgütsel yazışmaların yer almadığı şu ifadelerle belirtildi:

"İddianame içerisinde bulunan yazışma içerikleri ve imajlar üzerinde oynama olup olmadığı tarafımca incelenmiş olup, iddianame içerisinde geçen mesajlaşma içerikleri tespit edilememiştir. Ayrıca imajlar üzerinde yapmış olduğum timeline (zaman çizgisi) ve bütünlük analizlerinde söz konusu veriler üzerinde oynama veya materyale ekleme çıkarma işleminin yapılmadığı tespit edilmiştir."

HALA TUTUKLU OLANLAR VAR

İçeriğinde DHKP-C'nin merkez komitesiyle yazışmaların olduğu ileri sürülen ve 'boş' çıkan dijital nedeniyle en az 120 kişi gözaltına alındı, 40 kişi tutuklu yargılandı, aralarında akademisyen Nuriye Gülmen'in de olduğu bir kısım sanık hala tutuklu.

“SAHTE DİYORDUK, HİÇ YOKMUŞ”

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra "İşimi geri istiyorum" diyerek ölüm orucu eylemi yapan ve tutuklu yargılanan akademisyen Nuriye Gülmen'e İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 10 yıl hapis cezasının da gerekçesiydi.

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi, Gülmen'in avukatlarının "Dijital incelensin" talebini kabul etmemişti.

Akademisyen Gülmen, avukat Sinan Bin ve öğretmen Pelin Akbaş'ın avukatı Oğuzhan Topalkara, dijitalin ATK'nin ardından bağımsız bilirkişi tarafından da 'boş' bulunmasını değerlendirdi. "Örnekler ve mağduriyetler saymakla bitecek gibi değil" diyen Topalkara, geçmişte iddianamelerde yer alan 'örgütsel yazışmaların' dosyaya sonradan eklendiğini, sahte olduğunu iddia ettiklerini ancak gelen raporlarla söz konusu yazışmaların aslında hiç olmadığının ortaya çıktığını vurguladı.