birgün

25° AÇIK

GÜNCEL 19.03.2021 10:31

Öcalan’ın idamını isteyen savcı: HDP iddianamesi hukuki değil

Gazeteci Barış Pehlivan, Abdullah Öcalan’ın idamını isteyen iddianameyi yazan eski DGM Savcısı Talat Şalk’ın, HDP'ye açılan kapatma davası için “Hukuki değil, siyasi” yorumunda bulunduğunu aktardı. Pehlivan, Şalk’ın Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu konusunda ise “AİHM kararlarına uyulması gerekiyor, serbest bırakılması lazım” dediğini belirtti.

Öcalan’ın idamını isteyen savcı: HDP iddianamesi hukuki değil

Gazeteci Barış Pehlivan, Halk TV’deki ‘Açıkça’ programında, eski Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) Savcısı Talat Şalk’ın HDP iddianamesi, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Pehlivan, yaptığı görüşmede Şalk’ın kendisine söz konusu davalarla ilgili “Bu davaların hukuki değil, siyasi olduğunu düşünüyorum” dediğini ifade etti.

Pehlivan’ın aktardığına göre Şalk'ın değerlendirmeleri şu şekilde:

“Bakın HDP, PKK'nın güdümünde olan bir partidir. Örneğin Demirtaş suç işlediyse yıllar önce işledi. Barış süreci olduğu için bir şey yapılmadı ona. Yıllar sonra tutukluyorsunuz, dava açıyorsunuz. Bu davaların hukuki değil, siyasi olduğunu düşünüyorum. AİHM kararlarına uyulması gerekiyor. Bundandır ki mesela Demirtaş'ın serbest bırakılması lazım. Keza HDP'nin kapatılması karar çıksa da AİHM'in bunları nasıl karşılayacağına dair tereddütlerim var.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol