birgün

6° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 19.03.2021 10:31

Öcalan’ın idamını isteyen savcı: HDP iddianamesi hukuki değil

Gazeteci Barış Pehlivan, Abdullah Öcalan’ın idamını isteyen iddianameyi yazan eski DGM Savcısı Talat Şalk’ın, HDP'ye açılan kapatma davası için “Hukuki değil, siyasi” yorumunda bulunduğunu aktardı. Pehlivan, Şalk’ın Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu konusunda ise “AİHM kararlarına uyulması gerekiyor, serbest bırakılması lazım” dediğini belirtti.

Öcalan’ın idamını isteyen savcı: HDP iddianamesi hukuki değil

Gazeteci Barış Pehlivan, Halk TV’deki ‘Açıkça’ programında, eski Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) Savcısı Talat Şalk’ın HDP iddianamesi, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Pehlivan, yaptığı görüşmede Şalk’ın kendisine söz konusu davalarla ilgili “Bu davaların hukuki değil, siyasi olduğunu düşünüyorum” dediğini ifade etti.

Pehlivan’ın aktardığına göre Şalk'ın değerlendirmeleri şu şekilde:

“Bakın HDP, PKK'nın güdümünde olan bir partidir. Örneğin Demirtaş suç işlediyse yıllar önce işledi. Barış süreci olduğu için bir şey yapılmadı ona. Yıllar sonra tutukluyorsunuz, dava açıyorsunuz. Bu davaların hukuki değil, siyasi olduğunu düşünüyorum. AİHM kararlarına uyulması gerekiyor. Bundandır ki mesela Demirtaş'ın serbest bırakılması lazım. Keza HDP'nin kapatılması karar çıksa da AİHM'in bunları nasıl karşılayacağına dair tereddütlerim var.”