birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Odadan kaçış oyununda skandal 'Nazi' senaryosu

YAŞAM 06.07.2015 18:19
Odadan kaçış oyununda skandal 'Nazi' senaryosu
Abone Ol google-news

Bursa'da 'The Great Escape Kaçış Oyunu' adlı şirketin oyunda kullandığı 'Nazi toplama kampı' temalı senaryosu tepki çekti. Dünyada fenomen haline gelen, Türkiye’de de ilki geçen yıl İstanbul’da açıldıktan sonra şu an sayısı 160’ı bulan ipuçlarını bularak kapalı bir alandan çıkmaya çalışılan oyunlardan birinde 'Nazi ölüm kampına' gönderme yapılan senaryo kullanıldı. Radikal'de yer alan habere göre; Şalom Gazetesi yazarı Karel Valansi, twitter hesabında oyun sonunda ‘Sabun olduk’ yazılı pankartla çekilmiş bir fotoğrafı paylaşıp “Kaçış oyununda her sey bitti sıra Nazi ölüm kampına mi geldi? Bu nasil zihniyet? Nasıl 'sabun olduk' diye poz verilir?!” diyerek bu duruma tepki gösterdi.

"SENARYO: TOPLAMA KAMPI"
Bursa’da ‘The Great Escape Kaçış Oyunu’ adlı şirketin ‘toplama kampı’ senaryosu ise tepki çekti. Oyunun websitesinde 'Nazi senaryosu' açıklamasında ise şu ifadeler yer alıyor: “6 Haziran 1942. Savaşın seyrini değiştiren Normandiya çıkarmasından tam iki yıl önce. Dünya, toplama kamplarında yaşanan vahşetten habersiz. Kaderlerine terk edilmiş insanlar ölümü bekliyor. Kuzey Afrika’da meşale harekatını yönetmesi planlanan Tuğgeneral Dwight Eisenhower, insanların gaz odalarında zehirlenip fırınlarda yakılıp sabun yapıldığı toplama kamplarının konumlarının belirlenmesi için genç Bir grup Amerikan subayını görevlendirecek. Plan dahilinde bu subaylar sivil Yahudilere ait kimliklerle Almanların işgal ettiği topraklara gönderilecek ve esir düşmeleri sağlanacak."

Kaçış oyununun sonunda belirlenen zamanda bilmeceleri çözüp dışarı çıkamadığınızda ise ‘Sabun olduk’ yazılı bir pankartla fotoğraf çekiliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol