birgün

5° AÇIK

BİRGÜN EGE 15.01.2021 11:25

Ödemiş patatesini kuraklık vurdu

Ödemiş patatesini kuraklık vurdu


BirGün EGE

İzmir’in patates üretimi ile ünlü ilçesi Ödemiş’te üretici rekolte azlığından ve yumru küçüklüğünden yakındı. Aralık başı ile başlanan hasadın yağmurlardan sonra hızlanacağını belirten üreticiler, fiyatların da beklenenin çok altında olduğunu kaydettiler.

Ödemişli patates üreticisi Muhlis Özcan, kış patatesisin hasadının başladığını fakat satışların maliyetin çok altında olduğunu söyledi. Bir dekarda 3 bin liralık üretim maliyetinin bulunduğunu belirten Özcan, “Bu yıl hasat dönemi başlangıcı itibarı ile dekarda bin beş yüz lira alıyoruz. Tamamen zarar ediyoruz” dedi.
Özcan, kuraklığın da bu yıl üreticiyi zarara uğrattığını belirterek, “Rekolte olmadığı için zarardayız. Eğer istediğim rekolte oluşsa idi, bu fiyatlarla maliyeti karşılayabilirdik; zarardayız” şeklinde konuştu.

Patatesi toprak altında suyun beslediğini söyleyen Özcan, “Yağışlar bu hafta başladı. Bu yağış patates üreticisine yaramaz. Patatesin olgunlaşma döneminde yağışlar isteğimiz gibi olsaldı üretim maliyetine ulaşabilirdik. Hem rekolte az hem de yumrular yeterince oluşmamış. Kuraklık tehlikesi bütün üreticilerin korkulu rüyası. Dilerim diğer kış ürünlerinde sorun yaşanmaz” ifadelerini kullandı.

İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Ödemiş Temsilcisi ziraat mühendisi Özkan Akgün de, “Bu yıl yağışlar ne yazık ki üreticimizin beklediği gibi olmadı. Bu da ürünlerin gelişmesine engel oldu. Baraj suyu da yeterli değildi. Konuyla ilgili uzmanların bir araya gelip çözüm üretmesi gerekir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol