ÖDP'den işsizliğe, pahalılığa ve zamlara karşı mücadele

06.11.2019 10:38 EGE'DE BİRGÜN

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), zamlara ve hayat pahalılığına karşı Türkiye’de eş zamanlı bir mücadele başlattı. ÖDP, zamlara ve hayat pahalılığına karşı geçtiğimiz ay Türkiye’de eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. İzmir’de Konak eski Sümerbank önünde yapılan kitlesel basın açıklamasında konuşan ÖDP İzmir İl Yöneticisi Çağkan Yıldıztekin, her güne yeni bir zam ile uyandıklarını belirterek, “Elektriğe yüzde 15 zam yapıldı. Bu zamla beraber elektrik, Temmuz-Ekim 2019 arasında toplam yüzde 30 zamlandı.

Sadece elektrik değil, doğalgazdan gıdaya her şeye üst üste zamlar yapılıyor. Soframızdaki ekmeğe, cebimizdeki üç kuruşa göz dikenler pişkin pişkin açıklamalarla karşımıza çıkıp “ekonomi uçuşa geçti” diyor. Soruyoruz; halk üst üste gelen zamların, pahalılığının, yoksulluğun ve işsizliğin altında ezilirken ekonomi kimin için uçuşa geçiyor? Kaçak saray için 2018 yılında 943 milyon TL harcama yapılıyor, emekçiler iş cinayetlerinde öldürülürken patronlar kârlarına kâr katıyor. Ekonomik krizin yükünü halkın üzerine yıkarak, Saray’ın lüksünü, patronun kasasını uçurmaya devam ediyorlar” dedi.

ULAŞIM ZAMMI DA PROTESTO EDİLDİ

ÖDP İzmir İl Örgütü, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşım ücretlerine yaptığı zammı protesto etti. ÖDP İzmir İl Yöneticisi Çağkan Yıldıztekin, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin görevinin yurttaşların hayatının zorlaştırmak değil kolaylaştırmak olduğunu belirterek, "İzmirli yurttaşları bu durum karşısında ses vermeye, gerçekleştireceğimiz eylemlere katılmaya davet ediyoruz. Zamlara, pahalılığa bir kez daha yeter diyoruz!" diye konuştu.

Zamlara karşı sesiz kalmayacaklarını dile getiren Yıldıztekin, “1 Kasım’dan itibaren geçerli olacak yeni tarifeye göre, tam bilet ücreti 3 liradan 3 lira 56 kuruşa, 2 lira 50 kuruş olan öğretmen bileti 3 liraya ve 1 lira 80 kuruş olan 60 yaş biletleri 3 liraya çıkartıldı. İzban ve çevre ilçelere gerçekleştirilen Eshot, seferlerinde uygulanan gittiğin kadar öde tarifesi de bu zamla beraber katlanarak ulaşımı bir yurttaşlık hakkı olmaktan çıkartarak, lüks haline dönüştürmüştür. Öğrenci biletlerinin 1 lira 80 kuruştan, 1 lira 64 kuruşa indirilmesiyle perdelenemeyecek bu zamlara kimsenin sessiz kalması, sessiz kalmamız beklenemez. Kâr amacı gütmeyen, kamucu bir anlayışla ele alınması gereken yerel yönetim politikalarının en önemli ayaklarından bir olan ulaşımın niteliğinin arttırılması, ulaşımın birçok sorunu karşımızda dururken bunlara dair adım atılması, çözüm üretilmesi gerekirken, emeğiyle geçinmeye çalışan yurttaşların karşısına yine, yeniden zam konuyor. Ulaşımın pahalılığı karşısında, indirimli olarak yarı ücretle kullanıldığı 06.00–07.00 ve 19.00–20.00 saatleri arasında yurttaşların duraklarda, istasyonlarda oluşturduğu yığılmayı görmüyor musunuz, yoksa görmezden mi geliyorsunuz?" ifadelerine yer verdi.

ZAM KARARINI GERİ ÇEKMEYE DAVET EDİYORUZ

Yıldıztekin, son olarak şunları dile getirdi: “AKP’nin politikalarıyla yıkıma uğrayan ekonominin faturası zamlarla, işsizlikle, yoksullukla yurttaşların sırtına bindirilmeye devam ederken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni bu yanlıştan bir an önce dönmeye, zam kararını geri çekmeye davet ediyoruz. Üst üste gelen zamlarla geçim derdinin giderek arttığı bu günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin görevi yurttaşların hayatının zorlaştırmak değil kolaylaştırmak olmalıdır.”