birgün

24° AÇIK

SİYASET 21.10.2019 18:26

ÖDP'den İzmir'de toplu ulaşım zammına büyük tepki

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İzmir İl Örgütü, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşım ücretlerine yaptığı zammı tepki gösterdi

ÖDP'den İzmir'de toplu ulaşım zammına büyük tepki

BİRGÜN İZMİR

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İzmir İl Örgütü, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşım ücretlerine yaptığı zammı tepki gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin görevinin yurttaşların hayatının zorlaştırmak değil kolaylaştırmak olduğunu kaydeden ÖDP İzmir İl Örgütü, "İzmirli yurttaşları bu durum karşısında ses vermeye, gerçekleştireceğimiz eylemlere katılmaya davet ediyoruz. Zamlara, pahalılığa bir kez daha yeter diyoruz!" dedi

ZAMLARA SESSİZ KALMAMIZ BEKLENEMEZ

ÖDP İl Örgütü tarafından bugün yapılan açıklamada, " 1 Kasım’dan itibaren geçerli olacak yeni tarifeye göre, tam bilet ücreti 3 liradan 3 lira 56 kuruşa, 2 lira 50 kuruş olan öğretmen bileti 3 liraya ve 1 lira 80 kuruş olan 60 yaş biletleri 3 liraya çıkartıldı. İzban ve çevre ilçelere gerçekleştirilen Eshot, seferlerinde uygulanan gittiğin kadar öde tarifesi de bu zamla beraber katlanarak ulaşımı bir yurttaşlık hakkı olmaktan çıkartarak, lüks haline dönüştürmüştür. Öğrenci biletlerinin 1 lira 80 kuruştan, 1 lira 64 kuruşa indirilmesiyle perdelenemeyecek bu zamlara kimsenin sessiz kalması, sessiz kalmamız beklenemez" denildi.

ÖDP açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

"Kâr amacı gütmeyen, kamucu bir anlayışla ele alınması gereken yerel yönetim politikalarının en önemli ayaklarından bir olan ulaşımın niteliğinin arttırılması, ulaşımın birçok sorunu karşımızda dururken bunlara dair adım atılması, çözüm üretilmesi gerekirken, emeğiyle geçinmeye çalışan yurttaşların karşısına yine, yeniden zam konuyor. Ulaşımın pahalılığı karşısında, indirimli olarak yarı ücretle kullanıldığı 06.00–07.00 ve 19.00–20.00 saatleri arasında yurttaşların duraklarda, istasyonlarda oluşturduğu yığılmayı görmüyor musunuz, yoksa görmezden mi geliyorsunuz?"

BELEDİYESİ'NİN GÖREVİ YURTTAŞLARIN HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK OLMALIDIR

İzmirli yurttaşları zamlar karşısında ses vermeye ve gerçekleştirecekleri eylemlere katılmaya davet eden ÖDP İzmir İl Örgütü açıklamasında, "AKP’nin politikalarıyla yıkıma uğrayan ekonominin faturası zamlarla, işsizlikle, yoksullukla yurttaşların sırtına bindirilmeye devam ederken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni bu yanlıştan bir an önce dönmeye, zam kararını geri çekmeye davet ediyoruz. Üst üste gelen zamlarla geçim derdinin giderek arttığı bu günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin görevi yurttaşların hayatının zorlaştırmak değil kolaylaştırmak olmalıdır. İzmirli yurttaşları bu durum karşısında ses vermeye, gerçekleştireceğimiz eylemlere katılmaya davet ediyoruz. Zamlara, pahalılığa bir kez daha yeter diyoruz!" ifadeleri yer aldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız