birgün

7° KISA SÜRELİ YAĞMUR

GÜNCEL 07.10.2019 21:02

ÖDP Uşak’ta sokağa çıktı: Ekonomik krize karşı tek çare halk iktidarıdır

ÖDP zamlara ve hayat pahalılığına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada, “Emeğiyle geçinenler yoksulluğa mahkûm ediliyor. Zamlar ve pahalılık altında milyonlar geçinemiyor, geçinemiyoruz” denildi

ÖDP Uşak’ta sokağa çıktı: Ekonomik krize karşı tek çare halk iktidarıdır


BERKAY SAĞOL

Elektriğe ve doğalgaza son bir yıl içerisinde toplam 10 kere zam geldi. 1 Ekim itibariyle elektriğe gelen yüzde 14.9'luk zam sonrası ise tepkiler çığ gibi büyüyor.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi(ÖDP), bugün saat 18.00’da Uşak Tiritoğlu Parkı’nda zamlara tepki gösterdi. Zamlar ve pahalılık altında halk süründürülürken, ekonomi kimin için uçuyor sorusunun sorulduğu açıklamada, zamlara karşı omuz omuza mücadele çağrısı yapıldı.

ÖDP PM üyesi Mahmut Uludağ tarafından yapılan açıklamada her gün yeni bir zamma uyanıldığı belirtildi. Elektriğe tekrar yüzde 15 zam yapıldığına vurgu yapan Uludağ, “Bu zamla beraber elektrik, Temmuz-Ekim 2019 arasında toplam yüzde 30 zamlandı. Sadece elektrik değil, doğalgazdan gıdaya her şeye üst üste zamlar yapılıyor. Soframızdaki ekmeğe, cebimizdeki üç kuruşa göz dikenler pişkin pişkin açıklamalarla karşımıza çıkıp ‘ekonomi uçuşa geçti’ diyor. Soruyoruz; halk üst üste gelen zamların, pahalılığının, yoksulluğun ve işsizliğin altında ezilirken ekonomi kimin için uçuşa geçiyor? Kaçak saray için 2018 yılında 943 milyon TL harcama yapılıyor, emekçiler iş cinayetlerinde öldürülürken patronlar kârlarına kâr katıyor. Ekonomik krizin yükünü halkın üzerine yıkarak, Saray’ın lüksünü, patronun kasasını uçurmaya devam ediyorlar” şeklinde konuştu.

“ZAMLAR VE PAHALILIK ALTINDA GEÇİNEMİYORUZ”

Türkiye’yi IMF’siz bir IMF programı altına soktuklarını ifade eden Uludağ, “İşsizlik her geçen gün büyüyor. Ataması yapılmayan öğretmenlerin, işsizlik kıskacında üniversite mezunu gençlerin, sömürü düzeni içerisindeki genç işçilerin intihar haberleri her gün katlanarak devam ediyor. Emeğiyle geçinenler yoksulluğa mahkûm ediliyor. Zamlar ve pahalılık altında milyonlar geçinemiyor, geçinemiyoruz. Artık yeter diyoruz! Şimdi bizleri her adımıyla daha da yoksullaştıran bu çarpık düzene karşı mücadele etme zamanıdır! Şimdi her yerde zamlara, hayat pahalılığına, işsizliğe ve yoksulluğa karşı sesimizi yükseltme zamanıdır. Ekonomik krize ve bu baskı rejimine karşı tek çözüm tek çare halk iktidarıdır. Tüm halkımızı topyekun birleşik bir mücadeleye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

odp-usak-ta-sokaga-cikti-ekonomik-krize-karsi-tek-care-halk-iktidaridir-634336-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız