Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde her sene öğrenciler tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Bahar Şenliği' rektör Verşan Kök tarafından iptal edildi. Öğrenciler, yasağın kaldırılması için protesto düzenliyor.

ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği rektör tarafından iptal edildi

ODTÜ'de bu yıl, 35'incisi düzenlenmesi planlanan Bahar Şenliği okul yönetimi tarafından iptal edildi.

Diken'den Mehmet Baran Kılıç'ın haberinde, şenliği düzenleyen ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu’nun açıklamasında topluluk, şenlikle ilgili hazırlık ve planlarını aktarmak için rektörlükle ve okulun sağlık kültür spor daire başkanlığıyla görüşmek istedi. Okul yönetimi, topluluğun kendilerine ulaşması üzerine şenliğin yapılmayacağını dile getirdi. Buna gerekçe olarak da 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler gösterildi. 

Topluluk, depremin yaşattığı acıların farkında olduklarını, bu nedenle deprem bölgesindeki esnafların ve bağış toplayabilecek kurumların şenlikte yer alması gibi planlarının olduğunu belirtti. 

ÖĞRENCİLER YASAĞI PROTESTO ETTİ

Öğrenciler, şenliğin iptal edilmesi nedeniyle yaklaşık 10 gündür protesto düzenliyor.

Düzenlenen protestolarda “Şenlik ODTÜ’nün, ODTÜ bizimdir”, “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz”, “Boyun eğme, şenliğe sahip çık” ve “Verşan’ın gidişi şenlikle kutlanır” yazılı dövizler taşındı, sloganlar atıldı.