Alternatif Nobel Ödülleri olarak da bilinen Doğru Yaşam Ödülleri’nin bu yılki sahipleri belli oldu. Ödülleri İran, ABD, Belarus ve Nikaragua’daki hak savunucları kazandı.

Ödüller, adalet ve özgürlük savaşçılarına

HABER MERKEZİ

Doğru Yaşam Ödülleri’ni kazanan isimler açıklandı. Ödülleri İran’da tutuklu bulunan insan hakları savunucusu Avukat Nasrin Sotoudeh, Belaruslu demokrasi yanlısı aktivist Ales Bialiatski ve kurucusu olduğu düşünce kuruluşu Viasna, ABD’li Bryan Stevenson ve Nikaragua’dan çevre aktivisti Lottie Cunningham Wren olarak duyuruldu.

Doğru Yaşam Ödülleri Direktörü Ole von Uexkull, bu yıl ödülü kazanan isimlerin “eşitlik, demokrasi, adalet ve özgürlük mücadelesinde” birleştiğini kaydetti. Von Uexkull açıklamasında bu kişiler “adaletsiz yargı sistemlerine ve diktatöryal siyasi rejimlere meydan okuyarak insan haklarını ve sivil toplumu başarılı bir biçimde güçlendirdiler ve kurumsal istismara karşı çıktılar” ifadelerini kullandı. Bialiatski ve Viasna’nın Belarus’ta insan hakları ve demokrasinin gerçekleşmesi için mücadele vermelerinden dolayı ödüllendirildikleri belirtildi.


CEZAEVİNDEKİ AVUKATA ÖDÜL

Deutche Welle’nin haberine göre İranlı insan hakları savunucusu Avukat Nasrin Sotoudeh ise “İran’da siyasi özgürlük ve insan hakları için gösterdiği korkusuz girişimleri” nedeniyle ödüle layık görüldü. Sotoudeh, 2009 yılında başörtüsü yasasını protesto ettikleri için tutuklanan kadınları savunduğu için cezaevine girmişti. 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Sotoudeh, halen cezaevinde.

ABD’li insan hakları avukatı Bryan Stevenson da “ABD ceza yargılaması sisteminde reform çabalarına ve ırksal barış konusunda ilerlemede verdiği ilham” nedeniyle ödüle layık görüldü. George Floyd’un gözaltında polis tarafından öldürülmesi sonrası adalet sistemi tartışıldı.

TOPRAK MÜCADELESİNE DESTEK VERDİ

Lottie Cunningham Wren deyaş Nikaragua’da yerli halklar ve topraklarının korunması konusundaki çabalarından ötürü ödüllendirildi. Ödülü kazananlara kişi başına 1 milyon İsveç Kronu değerindeki para ödülü verilecek. Ödül töreni online olarak 3 Aralık tarihinde yapılacak.