birgün

6° AZ BULUTLU

EĞİTİM 12.12.2020 07:34

‘Öğrenci koçluğu’ uygulaması sonlanmalı: Tüm öğrencilere eşit eğitim verin

MEB’e bağlı okullarda ‘öğrenci koçluğu’ adı altında üst düzey başarılı görülenlere özel hizmet veriliyor. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Özat “MEB tüm öğrencilere eşit eğitim vermek zorunda” dedi.

‘Öğrenci koçluğu’ uygulaması sonlanmalı: Tüm öğrencilere eşit eğitim verin

Hukuki alt yapısı olmadığı belirtilen ‘öğrenci koçluğu’ Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda hâlâ faaliyetini sürdürmeye devam ediyor. Okullarda yalnızca başarılı görülen öğrencilere verilen koçluk sistemiyle, öğrencilerin günde kaç saat ders çalışması gerektiği, hangi derslerden kaç soru çözmesi gerektiği gibi konular takip ediliyor. Bu yöntemle okullardaki başarının artırılması amaçlanıyor.

Bu uygulamanın öğrenciler arasında eşitsizlik yaratacağına dikkat çeken Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Oğuz Özat, konuyu BirGün’e değerlendirdi. Bu uygulamanın dershanelerin açık olduğu dönemde yurtdışından getirildiğini söyleyen Özat, şöyle konuştu:

ogrenci-koclugu-uygulamasi-sonlanmali-tum-ogrencilere-esit-egitim-verin-815783-1.“Ticari zihniyetin bulduğu bu çalışmayla öğrencilere koçluk yapılıyor. Bu uygulama MEB’e proje gibi sunularak sokuldu. Sonra MEB bundan geri çekildi. Ancak bir kere okullara yazılar gitti.’’

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda da (MYK) öğrenci koçluğunun meslek olarak yayımlandığını hatırlatan Özat, ‘’Yaşam koçluğunun alt tanımı bu değil. MYK’de mesleki yeterlilik konusunda, koçluk tanımının içerisinde eğitim ya da öğrenci koçluğu diye bir alt tanım yok. Bu konuda çalışamazlar” dedi.

SEÇKİN GRUPLARA HİZMET

İlkokul veya ortaokul mezunlarının bile bu eğitimleri verebildiğini aktaran Özat, bazı üniversitelerin sürekli koçluk eğitimi verdiğine belirtti. Özat, şunları dile getirdi: “Sadece bu yıl 20 bin kişiye koçluk eğitimi veriliyor. Bunun diploma şartı yok. İlkokul mezunu da olabiliyor, ortaöğretim mezunu da olabiliyor. Aldıkları bu sertifikayla işyerleri kuruyorlar, kendileri eğitimde başarılı olamadıkları halde öğretmenlik eğitimi olmayan bu kişiler aileleri istismar ediyor. Öğrenci koçluğu o sınıftaki kırk kişiye yapılamaz. Üç dört öğrenciye yapılıyor. Okullar ‘Tıp fakültesine şu kadar öğrenci yerleştirdik’ diyebilmek için seçkin öğrenci gruplarına, öğrenci koçluğu adı altında hizmet veriyor. Ancak MEB tüm öğrencilere eşit eğitim vermek zorunda.”

ÖĞRETMENİN GÖREV ALANI

“Eğitim sisteminde öğretmen diye bir uzman vardır’’ diyen Özat, sözlerini şöyle noktaladı: ‘’Eğitim koçluğu veya öğrenci koçluğu öğretmen unvanını yok sayıyor, öğretmenin profesyonelliğini hiçe sayıyor. Öğretmen ve okullardaki psikolojik danışmanların görev alanlarına giriyor. Psikolojik desteğe kadar vermeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. n Haber Merkezi

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol