birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 15.08.2019 07:46

‘Öğrenciler ev tutarken dikkat etmeli’

‘Öğrenciler  ev tutarken  dikkat etmeli’

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin özel yurt ve ev tutarken dikkat etmesi gerekenleri anlattı.

Özel yurt tutulurken sözleşmeye yurdun vereceği hizmetlerin tamamının ayrıntılı olarak yazılması gerektiğini söyleyen Koçal, "Öğrencilerin YURTKUR yurtlarına yerleşememeleri durumunda özel yurtları ve ev kiralamayı tercih ediyor. Bu süreçte bir an önce barınma ihtiyacını halletmek isteyenlerin hata yapabiliyor veya dolandırıcılarla karşı karşıya kalabiliyor. Öğrenciler seçtikleri yurt ile yapacakları yıllık sözleşmeyi çok iyi okuyarak imzalamalı. Depozito talep edilmesi halinde bir aylık tutardan fazla ücret verilmemesi gerekir. Verilen depozitonun ne şekilde iade edileceği açıkça yazılmalıdır” diye konuştu.

Koçal, özel yurtlara kayıt yaptıran öğrencilerin imzaladıkları sözleşmeleri 15 Eylül'e kadar feshetmeleri halinde sözleşmede yazılı olan yıllık barınma ücretinin yüzde 10'unu ödemesi gerektiğini belirterek, "15 Eylül ve sonrasında ayrılanlar ise barınma hizmeti aldığı aylar ile içinde bulunulan ayın ücretinin tamamını ve kalan aylara ait barınma ücretinin yüzde 30'unu ödemesi lazım. Daire görülmeden peşinat, kapora verilmemeli” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul uzmanı Hatice Kolçak ise şunları kaydetti: “Tüm yılın veya kalınmayan dönemin tamamının parasının ödenmemesi için yurt ile yapılan sözleşme hükümleri önemli. İmzalanan senetler de böyle durumlarda işleme konabilmekte. Bu nedenle verilen senetler her ay için ayrı ayrı imzalanmalı. Özellikle kira sözleşmesi yaparken, sahte emlakçılara ve fırsatçı mal sahiplerine dikkat edilmesi gerekir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız