birgün

18° AÇIK

BİRGÜN EGE 22.09.2021 10:24

Öğrencilerin banklardan başka çaresi kalmadı

Covid-19 salgını nedeniyle 1,5 sene uzaktan devam eğitim bu dönem yeniden yüz yüze olarak başlıyor. Üniversite öğrencileri ise fahiş ev kiraları ve yurt ücretleri nedeniyle kalacak yer bulamıyor. Öğrenciler, bunları hak etmediklerini söylüyor.

Öğrencilerin banklardan başka çaresi kalmadı

Berkay SAĞOL

Okullar 1,5 sene aranın ardından yüz yüze eğitime başlıyor. Türkiye'nin dört bir yanında öğrenciler fahiş ev kiraları ve yurt ücretleri karşısında çaresiz kalmışken, devlet yurtları ihtiyacı karşılayamıyor. Şehirlerde kalacak yer bulamayan bazı öğrenciler geceyi üniversitelerin önündeki veya parklardaki banklarda geçirirken, bazı öğrenciler ise kazandıkları okullardan barınma sorunu nedeniyle vazgeçmek zorunda kalıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli’de üniversite öğrencileri geceleri parklarda geçirmeye başladı.

İzmir'de yüksek lisans öğrencisi olan Çiçek Yaman, "Yüz yüze eğitim başlayınca hem geçen sene üniversiteyi kazanıp İzmir'e gelemeyenler hem de bu sene yeni kazananlar gelince bir anda ciddi yoğunluk oldu. İzmir'de kirası bin TL olan daireler son 2 ay içinde bir anda 2 bin TL'ye çıktı. Evler öğrenciye zaten daha pahalı. Devlet yurtları zaten oldukça yetersiz var olan yurtların standartları çok düşük. 10 metrekare odaya 3 ranza koyuyorlar. Özel yurtlar ise insanların karşılayabileceği maliyetin çok üstünde. Barınma en temel insan hakkı ama maalesef bu durum şu anda çok zor. KYK tarafından öğrencilere verilen aylık 650 TL birçok şehirde barınma ücretinin yarısını bile karşılamıyor. Aslında barınma dışında yaşamı sürdürebilmekte pahalı ama öğrenciler şu anda yatacak bir yer bulamadığı için şu anda diğer sorunlar dile getirilemiyor. Şu anda banklardan başka çaremiz yok" dedi.

ogrencilerin-banklardan-baska-caresi-kalmadi-924192-1.

Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi olan Elif Yerlikaya da, "Fahiş kira ve yurt fiyatlarından dolayı evsiz ve yurtsuz kaldık. Devlet bize sokaklardan, banklardan başka çare bırakmadı. Artan kira fiyatlarına ve fahiş yurt fiyatlarına müdahale edilmediği şu an bu durumdayız. Geri ödemeli aldığımız 650 TL'yle geçinmemizi bekliyorlar. Öğrencilerin yemekhane kartında 1 TL varken intihar ettiği bir ülkedeyiz. Evsiz ve yurtsuz kaldık" diye konuştu.

'DEVLETİN BANA BORCU VAR'

Kocaeli Üniversitesi'ni kazanan ve kalacak yer bulamadığı için okulu bırakmak zorunda kalan ismini vermek istemeyen bir öğrenci ise şunları söyledi: "Bugünü asla unutmam. Pazartesi sabah 10.00'da da dersim vardı ve ev, yurt bulamadığımdan fakültede uyudum. Bizim gücümüz bu fahiş yurt fiyatlarına ev kiralarına yetmedi. Bir gün fakültenin önünde uyudum ev bulamadım. Okulu bıraktım ve evime dönüyorum. Koskoca devletin bana bir gençlik borcu var."

Adana'dan İzmir'e üniversite için gelen bir başka öğrenci ise yaşadıklarını şu şekilde anlatıyor: "İzmir'e hafta sonu geldim. Katip Çelebi Üniversitesi’ni bu yıl kazandım ve yurtta 4 bin 786'ıncı yedekteyim. Ev bulamıyorum çünkü herkes fırsata çevirmiş. 40 metrekare 1 artı 1 kiralık ev için 2 bin 500 TL kira isteniyor ve bunun eşyası var mutfak masrafı var okul ulaşım masrafı aylık yaklaşık 4 bin TL. Herkes sokakta ve dışarıda elinde valizlerle öğrenciler bekliyor. Öğrenciler banklarda yatıyor. Kayıt sırasında bile karşılaştığım birçok öğrenci okulu bırakmayı veya kaydını dondurmayı düşünüyor. Biz bunu mu hak ediyoruz? Geleceğin aydınlık yüzleri dediğiniz gençler tükeniyor."

ogrencilerin-banklardan-baska-caresi-kalmadi-924193-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol