birgün

27° AÇIK

Öğrencinin Erasmus hibesini bile kıstılar

EĞİTİM 28.09.2021 06:52
Öğrencinin Erasmus hibesini bile kıstılar
Abone Ol google-news

Erasmus’a hak kazanan ve eğitim görecekleri okullara giden ya da gitme hazırlığında olan öğrenciler büyük hayal kırıklığı yaşadı. İTÜ Erasmus Ofisi, Erasmus öğrencilerine verilecek hibenin 2 buçuk aya düşürüldüğünü açıkladı. Zor durumda kalan öğrencilere hibenin ne zaman yatırılacağı dahi belli değilken bir de hibenin azaltılması sosyal medyada tepkileri çığ gibi büyüttü. İTÜ ise yaşananlara ilişkin sorumluluk üstlenmedi.

Üniversitelerin Erasmus ofislerinin hibe kararı öğrencileri zor durumda bıraktı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Erasmus Ofisi’nce yapılan duyuruda, her sene öğrencilere yarım ya da bir dönem olarak yatırılan hibenin en fazla 2 buçuk ay olarak yatırılacağı belirtildi.

SON ANDA AÇIKLANDI

İTÜ Erasmus Ofisi’nin açıklamayı cuma günü mesai saatinin bitimine yakın yapması dikkat çekti. Öğrenciler ise okullarının bulunduğu ülkelere giderek burada kira sözleşmesi dahi yaptıklarını belirterek sosyal medya hesaplarından bu duruma tepki gösterdi.

İTÜ Erasmus Ofisi ise konuya ilişkin açıklamasında bu durumdan Avrupa Komisyonu, Türkiye Ulusal Ajansı ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin sorumlu olmadığını söyledi. Ancak sorumlunun kim olduğunu ve sorunun nasıl çözüleceğini söylemedi.

BÜTÇE AZALTILDI

Açıklamada hibe miktarlarında geçen yıla göre ciddi azalma meydana geldiği de belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Hibe dağıtım sonuçları ve kurumların 2021 dönemi bütçeleri incelendiğinde, tüm üniversitelerin hibe miktarlarında olduğu gibi İstanbul Teknik Üniversitesi’ne tahsis edilen hibe miktarında da geçmiş yıllara kıyasla önemli oranda azalma olduğu görülmektedir. İlan edilen bütçe, İTÜ olarak talep ettiğimiz bütçenin oldukça altında kalmıştır."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol