birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 30.04.2021 08:26

Öğrenciye, öğretmene uzak, sorunlara yakın

Eğitim-Sen İzmir 5 No’lu Şube’nin hazırladığı rapora göre öğrenciler cihaz eksikliğinden öğretmenler ise uzaktan eğitimde yalnız bırakılmaktan yakındı.

Öğrenciye, öğretmene uzak, sorunlara yakın

Aycan KARADAĞ

Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube, Covid-19 pandemi sürecinde uzaktan eğitim ve canlı ders uygulamalarıyla ilgili bir rapor hazırladı. Raporun detayları sendikanın şube binasında düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı.

Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, uzaktan eğitim sürecinin öğrenciler, öğretmenler ve veliler açısından ciddi problemler yarattığına dikkat çekti. Çalışma kapsamında 109 öğrenci, 131 öğretmen ve 135 veli olmak üzere toplam 375 kişiyle görüşüldüğünü aktaran Çetin, şöyle dedi: “Öğrenciler ve öğretmenler uzaktan eğitim ve canlı dersleri olumsuz algılamaktayken, veliler orta düzeyde olumlu algılamakta. Veliler, uzaktan eğitim ve canlı derslerin etkilerini ve işlevlerini olumsuz algılarken, az da olsa çocuklarının eğitim-öğretimden yoksun bırakılmamasını olumlu algılamakta. Öğrenciler, uzaktan eğitim sürecini ve canlı dersleri, beklenen etkileri ve işlevleri açısından öğretmenlere ve velilere göre daha çok olumsuz algılamakta. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler uzaktan eğitim sürecinde bilişsel ve duyuşsal yönden olumsuz duygular edinmişlerdir.”

ÖĞRETMENLER: YALNIZ BIRAKILDIK

Rapora göre öğretmenler, MEB tarafından kendilerinin ve öğrencilerin yeterince desteklenmediği görüşünde. Öğretmenlere göre, öğrencileri ile yeterince iletişim ve etkileşim olanağı bulamamış olmaması büyük sorun teşkil ediyor. Üstelik öğretmenler, uzaktan eğitim sürecinin kendi bireysel çabalarına bırakılmış olmasından şikayetçi. Öğretmenlerin çoğunluğu uzaktan eğitim sürecine ilişkin alınan kararlar ve kararların sık değiştirildiğine dikkat çekerken gösterdikleri çabalara rağmen yeteri kadar etkili olamadıklarından yakınıyor.

ogrenciye-ogretmene-uzak-sorunlara-yakin-870635-1.

EN BÜYÜK PROBLEM CİHAZ EKSİKLİĞİ

Görüşülen öğrenciler ise EBA TV ve zoom için gerekli olan internet erişimi ve cihaz eksikliği yaşadıklarını söylüyor. Öğrenciler, uzaktan eğitim sürecindeki uygulamaların genel olarak verimsiz, yetersiz ve sıkıcı geçtiği görüşünde. Öğrenciler, “uzaktan eğitim sürecinde yeterince katılım gösteremediklerinden” öğrenmek için zorluk çektiklerini vurguladı.

ÖĞRENCİ EĞİTİMDEN YOKSUN KALMAMALI

Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

>> 2020 bahar döneminden bu yana gerçekleştirilen uygulamaların gözden geçirilmesi, aksaklıkların saptanıp giderilmesi ve özellikle normal eğitime göre geliştirilmiş ve uygulanmakta olan öğretim programları yerine uzaktan eğitimin doğasına uygun seyreltilmiş öğretim programlarına göre bir süreç planlanmalı ve sürdürülmeli.

>> Yüz yüze eğitimin yapılması eğitimin doğasına en uygun olan yöntemdir. Bu nedenle öğretmen başına düşen öğrenci sayısı azaltılarak, seyreltilmiş sınıflarda ve sağlıklı koşullarda yüz yüze eğitim sürecinin başlatılması öncelikli beklentimizdir.

>> Seyreltilmiş eğitim için ataması yapılmayan öğretmenlerin ataması yapılmalı, böylece öğretmen başına düşen öğrenci sayısı pandemi koşulları açısından 10-12 düzeyine çekilmeli. Öğrencilerin öğrenmelerini kolaylaştırıcı basılı materyaller hazırlanarak öğrenciler desteklenmeli.

>> Öğretmenler için kılavuz kitaplar ve öğretim materyalleri hazırlanmalı ve gerektiğinde online eğitimlerle teknoloji kullanımı yönünden desteklenmeli.

>> Bunların yanı sıra hem öğrenciler hem de öğretmenler internet olanağı açısından desteklenmeli, gerekli teknolojik donanım sağlanmalı. Alınacak önlemlerle hiçbir öğrencinin eğitimden yoksun kalmaması sağlanmalı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol