birgün

7° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 17.10.2019 10:11

Öğretmene çarpan üniversite öğrencisine 'işçi sınıfı' sorularıyla uzlaşma

Öğretmene çarpan üniversite öğrencisine 'işçi sınıfı' sorularıyla uzlaşma

Kullandığı motosikletle lise öğretmeni Kübra Ateşavcı'ya çarparak yaralanmasına neden olan üniversite öğrencisi Ahmet Yılmaz hakkında soruşturma başlatıldı. Şikayetçi Kübra öğretmen, savcılığın uzlaşma talebini Yılmaz'a soracağı 4 soruyu cevaplaması halinde kabul edeceğini belirtti. Yılmaz soruları cevaplayınca davadan kurtuldu.

Hürriyet gazetesi'nden Damla Güler'in haberine göre, İstanbul Beşiktaş'taki bir okulda öğretmen olan Kübra Ateşavcı, karşıdan karşıya geçerken kendisine çarpan motorsiklet kullanıcısı üniversite öğrencisi 18 yaşındaki Ahmet Yılmaz'dan şikayetçi oldu.

Savcılık, Yılmaz'ın ilk geçiş hakkını vermeyerek olayda asli kusurlu olduğunu belirterek 'Taksirle yaralamaya neden olmak' suçundan soruşturma başlattı. Suçun uzlaşma kapsamında olması nedeniyle savcılık dosyayı Uzlaştırma Bürosu'na gönderdi. Uzlaştırmacı taraflara uzlaşmayı isteyip istemediklerini sordu.

Bunun üzerine Kübra öğretmen, Yılmaz'a soru soracağını, eğer bunları cevaplayıp kendisine mail olarak gönderirse şikayetinden vazgeçeceğini belirtti.

Ateşavcı, "İşçinin tanımı nedir? Bu tanıma göre aşağıdakilerden hangisi işçidir? (Öğretmen-Postacı-Şirket müdürü) Emeğin metalaşması ne demektir? Sanayi devrimi ne zaman, hangi ülkede gerçekleşti? Sanayi Devrimi'nden bu güne işçiler çalışma saatleri, hukuki hakları çerçevesinde ne gibi önemli haklar elde etmişlerdir? İş kazası nedir? İş kazasını önlemek için işçinin bilmesi gereken en önemli olduğunu düşündüğünüz bilgileri yazınız" sorularını uzlaştırmacıya teslim etti.

Yılmaz'ın soruları cevaplayarak kendisine göndermesi üzerine öğretmen Kübra öğretmen uzlaşmayı kabul etti. Savcılık da uzlaşmanın sağlanması üzerine dosyaya takipsizlik kararı verdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız