Öğretmenler atamaları yapılmadığı için yaşamına son veriyor; yüzbinler kadro bekliyor

ANIL KARACA | anilkaraca@birgun.net | @anilkaraca17

İktidarın çarpık eğitim politikaları sonucunda yüzbinlerce öğretmen atama bekliyor. Ataması yapılmayan öğretmenlerin durumunu inceleyen Öğretmen Atamaları Mücadele Platformu’nun raporuna göre 400 binin üzerine öğretmen, atamasının yapılmasını bekliyor.

47 öğretmen yaşamına son verdi

Birçok öğretmenin mağdur olduğu bu süreç, işsiz bırakılan öğretmenleri ölüme sürüklüyor. Bugüne kadar, ataması yapılmadığı için işsiz kalan 47 öğretmen, yaşamına son verdi. Bunun son örneği de 16 nisan tarihinde gerçekleşti. Aydın'ın İncirliova ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki öğretmen Merve Çavdar, ataması yapılmadığı için intihar etti.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Eğitimde Reform Girişimi'nin hazırladığı rapora göre Nisan 2018 döneminde ataması yapılacak olan 20 bin sözleşmeli öğretmenlik kadrosu için 123 bin 538 başvuru yapıldı, ancak KPSS sıralaması gereğince 59 bin 901 aday mülakata davet edildi.

Mülakata davet edilen 59 bin 901 adaydan sadece 20 bin 127 öğretmen sözleşmeli olarak atanacak.

Mülakat sistemi: Akla gelen ilk şey torpil

668 sayılı KHK ile getirilen düzenleme, KPSS puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katı kadar aday arasından sözlü sınavla atama yapılmasını öngörüyor. Bu sınavdan 60 ve üzeri puan alan adaylar sözleşmeli öğretmen kadrolarına başvuru yapabiliyor. Mülakat puanı nihai atama puanı olarak baz alınıp KPSS puanı ise sadece mülakat puanı eşitliğinde kullanılıyor.

Hazırladığı raporda mülakat sistemine tepki gösteren Öğretmen Atamaları Mücadele Platformu, "Daha önce KPSS P10 ve P121 puan türlerinden aldıkları puanlar ile öğretmenlik kadrolarına atanan öğretmen adaylarının KPSS puanları, sembolik birer sayı olmaktan öteye geçmeyecektir." diyor.

Mülakat sisteminin 5-10 dakika aralığında sürdüğünü ve bu süre zarfında adayın liyakatinin ölçmenin mümkün olmadığının altını çizen platform, "Hele ki mülakat komisyonunda o adayı tanıyan hiç kimse bulunmuyorken! Kaldı ki yapılan mülakatlarda neyin ölçülmeye çalışıldığı da anlaşılamamaktadır. Zira liyakat belirleyecek herhangi bir soru veya uygulama bulunmamaktadır." uyarılarında bulunuyor.

“Mülakat denilince akla gelen ilk şey torpildir” denen raporda, şu ifadeler yer alıyor:

“Torpil sadece siyasi otorite tarafından kendi mensuplarının alınması değildir. Bazı yetkililer de hemşehri, eş, dost, akraba, komşu vb. diğer yakınlarına torpil yapmaktadırlar. Mülakatlara katılanların büyük bir kısmı da ne yazık ki torpil arayışına girmektedirler. Bütün bunların sebebi olan mülakatı kaldırmak, bu yönüyle baktığımızda daha da elzem hale gelmektedir. Özetle, Milli Eğitim Bakanlığı Mülakatları yasal değildir ve çok büyük mağduriyetlere sebep olmaktadır.”

Hükümetin çözümü: Başka alanlara yönelin

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, ocak ayında yaptığı bir açıklamada öğretmen adaylarına gelecekte iş bulma sıkıntısı çekeceklerini söyledi; 1 milyon öğretmen adayının atama için beklediğini ifade edip alımın 100 bin civarında olduğunu belirterek, öğretmen adaylarına şu 'çözümü' teklif etti: "Başka iş alanlarına yönelin."

Aktekin, "Onların öğretmen olamazlarsa başka sektörlerde istihdamı için seçmeli derslerle transfer edilebilir beceriler edinmelerini düşünmeliyiz. Tarih okuyan artık müzeciliğe, turizm rehberliğine; Türk dili edebiyatı okuyan yerel gazetecilik ya da yayıncılığa; matematik okuyan bankacılık veya sigortacılığa yönelsin, özel sektöre gitsin. Her şeyi devletten beklemeyelim" dedi.

Eski Bakan'dan atanmayan öğretmenlere: İlgi çekmek için intihar ediyorlar

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Şubat 2016'da gerçekleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmelerinde eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ataması yapılmadığı için yaşamına son veren öğretmenlerin 'ilgi çekmek için' intihar ettiğini söylemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Teknik tabiri nedir bilmiyorum ama bunu bile söyleyip söylememekte tereddüt ediyorum, ‘gösterişçi intihar eylemi' diye bir sendromdan bahsediliyor. Aslında niyeti olmadığı halde etrafında ilgi uyandırmak veya ilgi çekmek veya isteklerinin yerine gelmesini sağlamak amaçlı”

Grafiklerle acı tablo

Ataması yapılmayan öğretmenlerin durumunu interaktif grafiklerle derledik:

(Grafik açılmıyorsa buradan ulaşabilirsiniz)

20 bin sözleşmeli öğretmen, hangi branşlara atanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan listeye göre, 20 bin öğretmen için 85 branştan alım gerçekleştirilecek. Toplamda 20 bin sözleşmeli öğretmen alımının yapılacağı bu süreçte, en çok atama sınıf öğretmenliği branşından olacak. Bu branştan sonra en fazla alım ise 2 bin kişi ile İngilizce öğretmenliği için yapılacak. Sınıf öğretmenliği ve İngilizce branşlarının ardından 3'üncü sırada Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi kadrosu yer alıyor.

(Grafik açılmıyorsa buradan ulaşabilirsiniz)