birgün

2° AÇIK

EĞİTİM 20.01.2021 09:00

Öğretmenler hakkını isteyince fişlendi

Öğretmenler hakkını isteyince fişlendi


Yaren Çolak

İstanbul’da özel bir kurumda çalışan öğretmenler maruz kaldıkları mobbinge tepki gösterdi. Olayın ardından açılan Eğitim İşverenleri Platformu isimli bir internet sitesinde haklarını arayan öğretmenler fişlenmeye başlandı.

14 öğretmenin isminin yer aldığı listede öğretmenlerin, ‘ailelerin ve toplumun geleceğini kararttıkları’ iddia edilerek tüm özel okul patronlarına çağrı yapıldı.

Birlik Sendikası’nın önceki gün yaptığı açıklamaya göre internet sitesi, çalışan öğretmenlerin uğradıkları haksızlıkların ortaya çıkması ve kurumun patronunun öğretmenlere uyguladığı mobbing ve sigorta usulsüzlüklerinin kamuoyuna yansımasından hemen sonra açıldı.

Fişlenen öğretmenlerden biri yaşadıklarını BirGün’e anlattı. Öğretmen, “Maalesef özel okullarda öğretmenlere baskılar uygulanıyordu. Ya işten atılıyordu ya da çıkmak zorunda bırakılıyordu. Pandemide de bu baskılar artı. Yaşadığımız mağduriyeti anlattığımızda ise doğrudan isimlerimizin yer aldığı bir liste hazırlanıp yayımlandı” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol