birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Öğretmenlik Meslek Kanunu: Tarikatların eğitimdeki gücünü artırma hazırlığı

AKP’nin Meclis’e getirdiği Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifinde öğretmenlerin “Milli Eğitim Bakanlığı’nca” seçileceği ve Milli Eğitim Temel Kanunu’n 43. maddesinden ‘devlet’ ibaresinin çıkarılması dikkat çekti. Söz konusu teklifin yasalaşması durumunda belirli grupların açtığı okullar denetimden kaçabilecek, devlet okullarındaki öğretmenlerin ise tarikatların da içinde barındığı farklı kurumlar tarafından seçilmesinin önü açılacak.

EĞİTİM 21.01.2022 06:55
Öğretmenlik Meslek Kanunu: Tarikatların eğitimdeki gücünü artırma hazırlığı
Abone Ol google-news

BİLAL ÇELİK

AKP, 12 maddelik "Öğretmenlik Meslek Kanunu'na" ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklifle; öğretmenliği kariyer haline getiren düzenleme, uzman, başöğretmenlik unvanı da vererek maaşlarına bin ve 2 bin TL artış yapılmasını öngörüyor. Ancak sunulan yasa teklifinde iki önemli madde dikkat çekti.

‘DEVLET’ İBARESİ KALDIRILDI

Değiştirilmek istenen, “Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir. Öğretmenler bu görevlerini Türk Milli Eğitiminin amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak ifa etmekle yükümlüdürler” şeklindeki Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. maddesinden ‘devlet’ ibaresinin çıkarılması planlanıyor.

Konu hakkında bir rapor da hazırlayan CHP TBMM Grubu Eğitim Danışmanı Ali Taştan’a göre bu değişiklik; öğretmenlik mesleğinin devlet denetiminden uzaklaştırılmasının önünü açıyor. BirGün’e konuşan Taştan, “Bu ifade değişikliği eğitim öğretim faaliyetlerinde gözlenen ‘eğitim birliği’ ilkesini gözardı eden uygulamalarla uyumludur. Tevhid-i Tedrisat yasası gereği, öğretmenin mesleğini gerçekleştirdiği her eğitim kurumu devletin gözetimi ve denetiminde olmak zorundadır. Kanundan ‘devlet’ ibaresinin çıkarılması; birincisi öğretmenlik mesleğinin kamu güvencesinden koparılma çabalarıyla; ikincisi, eğitimin, ‘eğitim birliği’ ilkesinden uzaklaştırılmasıyla ilgili dönüşüm süreçlerine dahildir. Tüm eğitim öğretim faaliyetleri devletin gözetimi ve denetimi altında yapılmalıdır” dedi.

ogretmenlik-meslek-kanunu-tarikatlarin-egitimdeki-gucu-artirma-hazirligi-970620-1.
Ali TAŞTAN - CHP Grubu
Eğitim Danışmanı

BAKANLIK DENETLEMEKTEN KORKUYOR

AKP iktidarında, ilgili yasaya aykırı olarak ‘merdiven altı’ okullar açanların hapis cezasının kaldırıldığını da hatırlatan Eğitim Danışmanı Taştan, ‘sıbyan mektepleri’ ve medreseler gibi tarikat okullarının sayısının ‘olağanüstü’ arttığını belirtti. Taştan’a göre, cezaların kaldırılmasıyla cesaretlenen bu yapıları Milli Eğitim Bakanlığı bile denetlemekten korkuyor.

TARİKATLARA ‘ÖĞRETMEN SEÇTİRME’ HAZIRLIĞI

AKP’nin değiştirmek istediği bir diğer madde ise 1739 sayılı Milli Temel Kanununun 45 inci maddesi… Değişiklikle, “Öğretmenler, öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarından ve bunlara denkliği kabul edilen yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar arasından, Milli Eğitim Bakanlığınca seçilirler” maddesinden ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilir’ ibaresinin kaldırılması planlanıyor. Taştan’ın hazırladığı rapora göre; bu ifadenin çıkarılmasıyla öğretmen seçimi başka kurumlara devredilecek.

Bu kurumlar arasından Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’nun olabileceğini söyleyen Taştan, oluşturulabilecek yeni yapıya da dikkat çekti. Tarikatların çoğunlukla yayılma aracı olarak kullandığı dernek ve vakıfların bu yapıya dâhil edilebileceğini aktaran Taştan,“Oluşturulacak yeni bir yapı içerisine vakıf ile derneklerin girmesi ve öğretmen alımlarında söz sahibi olması mümkün olacak” dedi.

BAKANLIK TESPİT EDİYORSA KENDİ SEÇSİN

Kararın açabileceği sorunları aktardıktan sonra Taştan, “Öğretmen adaylarında genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyon/öğretmenlik meslek bilgisi bakımından aranacak nitelikler Millî Eğitim Bakanlığınca tespit edilecek ise işe alımları da seçilmeleride Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmalıdır” görüşünü belirtti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun