birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 04.01.2017 16:06

‘OHAL'in uzamasını tavsiye eden MGK nerede ne zaman yapıldı'

‘OHAL'in uzamasını tavsiye eden MGK nerede ne zaman yapıldı'

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, AKP’nin OHAL’i uzatmak için sunduğu Bakanlar Kurulu tezkeresine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konuşan Bilgen, OHAL tezkeresinde 3 Ocak’ta yapılan MGK tavsiye kararının işaret edildiğini ancak 3 Ocak’ta bilinen bir MGK toplantısının yapılmadığını ifade etti. “MGK ne zaman toplanıp bu kararı almıştır? Bir gizli toplantı mı yapılmıştır? Yapıldıysa, o toplantıda başka hangi kararlar alınmıştır? Toplantının yeri neresidir? Toplantıya kim başkanlık yapmıştır” sorularını yönelten Bilgen, şöyle konuştu:

OHAL kararının aslı gerekçesi 15 Temmuz darbe girişimiydi. 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 4 partinin katılımıyla kurulan komisyon fiilen çalışamamış, partilere bir kez de Darbeyi Araştırma Komisyonu tarafından darbe yapılmıştır. 15 Temmuz Darbeyi Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarını bitiriş biçimi tam da OHAL’in uzatılması kararıyla örtüşüyor.

OHAL, vatandaşın günlük hayatını doğrudan etkilemektedir. Her açıdan, vatandaşı doğrudan ilgilendirmektedir. Refahı, özgürlükleri kısıtlayacak bir düzenlemedir. OHAL’in uzatılması demek yeni KHK’ler demektir, yeni işten atılmalar demektir, yayın organlarının kapatılması demektir. Yani Türkiye 3 ay daha bu haksızlıklara teslim edilecektir. Başbakan, daha sabah saatlerinde OHAL’e ilişkin Bakanlar Kurulu kararını açıkladığında dolar yükselmeye başladı.”

‘HEDEF OHAL ŞARTLARINDA REFERANDUM’

OHAL’in uzatılmasının başka bir nedeninin de, Türkiye gündemine getirilen, dayatılan başkanlık olduğunu söyleyen Bilgen “Bu tam da Kenan Evren’in amacına uygun bir şekilde, Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini artıran bir düzenlemenin referandumunu OHAL şartlarında yapmayı hedefliyor. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmiş olması, hukuk ilkelerinden ve evrensel değerlerden beri olmasını gerektirmez. Demokrasi sadece halk tarafından seçilmek değildir, hukuka bağlılıktır, konsensüstur” dedi.

MGK NEREDE, NE ZAMAN YAPILDI?

Dün öğle saatlerinde partilere gönderilen OHAL’in uzatılmasıyla ilgili yazıda: “MGK’nin 3.1.2017 tarihli ve 501 sayılı tavsiye kararı göz önünde bulundurularak 3.1.2017 tarihinde kararlaştırılmıştır” ifadelerin yer aldığını hatırlatan bilgen şu soruları sordu:

“MGK’nin daha önceki kararları, toplantının nerede yapıldığı ve hangi kararların alındığı belirlidir, basına açıklanmaktadır. 499 sayılı karar OHAL’le ilgili ilk karardır. 500 sayılı karar da 30.11.2016 tarihlidir. 30.11.2006’dan sonra MGK ne zaman toplanıp 501 sayılı kararı almıştır. Bir gizli toplantı yapıldıysa, o toplantıda başka hangi kararlar vardır? Toplantının yeri neresidir? Toplantıya kim başkanlık yapmıştır? Bunu bilmek kamuoyunun da bu yazının muhatabı olan milletvekillerinin de hakkıdır.
Bu hükümet MGK toplantılarının periyodunun 1 aydan 2 aya çıkarılmasını büyük bir sivilleşme adımı olarak yansıtmıştı. Ama dün Başbakan Yardımcısının yaptığı açıklamaya baktığında MGK’nin her gün toplantı yapabildiği öğrenmiş oluyoruz. Daha vahimi, toplantı yapmadan karar alabildiğini öğrenmiş oluyoruz.”

‘OLMAYAN TOPLANTININ EVRAKINI YETİŞTİRMEK USULSÜZLÜK’

Hükümet Sözcüsü, Bakanlar Kurulu açıklamasında, gündemlerinde OHAL olmadığını söylediğini belirten Bilgen “Ama bir gün sonra Başbakan, OHAL’i uzatma kararı aldıklarını söyledi. Dün Bakanlar Kurulu bu kararı aldıysa hangi saatlerde MGK toplanmış olabilir? Hükümet bu resmi yazıyla ya Meclis’i yanıltmaktadır ya tam bir yeni vesayetle karşı karşıyayız. MGK adına da Bakanlar Kurulu toplantı yapılmış gibi belki de ileride yapacağı bir toplantının sayı ve kararını Meclis’e göndermiştir. MGK Genel Sekreterliği bu şaibeli durumla ilgili net bir izah yapmalıdır.

Daha önemlisi, Meclis’in saygınlığının bu kadar azaltılmış olmasıdır. Bu, halkın iradesine saygısızlıktır. Meclise karşı böyle ciddiyetsiz bir tutum takınanların, halk iradesinden ne anladıklarını bütün toplum takdir edecektir. Neyi yetiştirmeye çalıştıklarını bilmiyoruz ama birkaç saat içinde olmayan bir toplantını evrakını yetiştirmek usulsüzlüktür.

Hükümet Sözcüsünün Genel Kurul’da yaptığı açıklama hiçbir ikna edicilik taşımıyor. son açıklamasında “Telefonla karar ve iradeleri alınmıştır” diyor. Literatürde “telefonla karar ve irade almak” diye bir tanım yok. Toplanırlar ve kararları imzalarlar” dedi.

‘YA SAHTECİLİK YA KUMPAS’

Kendileri açısından MGK kararlarının anayasal düzen içindeki pozisyonunun acilen tartışmaya açılması gerektiğini vurgulayan Bilgen sözlerini şöyle bitirdi “Bunun yolu böyle fiili durumlar oluşturmaktan geçmez. Bu tablo ya bir evrakta sahtecilik girişimidir ya da Bakanlar Kurulu’na, Başbakan’a bir kumpastır. Onların olmadığı bir toplantıda birisi imza koymuştur. Hangisi olursa olsun, MGK üyelerinin bu konuda kamuoyunu aydınlatması gerektiğini düşünüyorum.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız