Milli Güvenlik Kurulu (MGK), AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

OHAL uzatılacak, hava sahası IKBY'ye kapatılacak

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı saat 13.40'ta başladı. Toplantının gündeminde Irak, Suriye ve OHAL'in 3 ay daha uzatılması var.

Önceki MGK toplantısı, 22 Eylül Cuma günü gerçekleşmiş, 3 saat 10 dakika sürmüştü.

TOPLANTI SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray'da yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 1 saat 40 dakikalık görüşmenin ardından sona erdi.

BİLDİRİ YAYIMLANDI

Milli Güvenlik Kurulu OHAL'in uzatılması için tavsiye kararı aldı. Bildiride, "İdlib'deki görev başarıyla sürdürülüyor." denildi.

MGK toplantısının ardından yapılan açıklama şöyle:

"Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlib'te 'Gerginliği Azaltma Görev Gücü' kapsamında yürüttüğü harekat hakkında kurul'a bilgi arz edilmiştir. Suriye'de kalıcı barışı tesis etmek amacıyla, Astana Mutabakatı çerçevesinde görev yapan unsurlarımızın İdlib çatışmasızlık bölgesindeki görevini başarıyla sürdürdüğü değerlendirilmiştir. Irak Anayasası'nı ihlal eden gayrımeşru IKBY referandumu sonrasında atılan adımlar değerlendirilmiş; alınması öngörülen yeni tedbirler müzakere edilmiştir.

"Türk Hava Sahası'nın IKBY'ne kapatılması ve İbrahim Halil Sınır Kapısı'nın Merkezi Irak Yönetimi'nce devralınması sürecinin başlatılması hükümete tavsiye edilmiştir. Bu çerçevede Merkezi Irak Yönetimi'nin tüm ülkede anayasal egemenliğini tesis etmek üzere ve özellikle kerkük’te attığı adımlar değerlendirilmiş; Irak'ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önem bir kez daha vurgulanmıştır. Merkezi Irak Yönetimi'nin Kerkük'te yürüttüğü operasyonun, şehrin son dönemde bozulmaya çalışılan demografik yapısının, tarihi derinliğine uygun şekilde tesisini de sağlamayı amaçlaması hususundaki hassasiyetimiz ve beklentimiz özellikle belirtilmiştir.

"FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükümete, olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır" denildi.